Yaşam

Ne mutlu Kürtüm diyene’ sözü beraat etti

Sosyal medya hesabında ‘Ne mutlu Kürtüm diyene’ yazdığı için örgüt propagandası yapmak suçundan yargılanan çocuk beraat etti.

Urfa’nın Bozova ilçesinde ikamet eden ve 29 Mart 2021’de sanal medya hesabında “Ne mutlu Kürt’üm diyene” yazdığı için hakkında dava açılan H.Ç., hakim karşısına çıktı. Urfa 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nden görülen ilk duruşmada H.Ç. ve avukatı Bekir Benek hazır bulundu. 
 
Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada söz alan H.Ç., söz konusu TiKToK sanal medya hesabının kendisine ait olduğunu belirterek, “Bana hakaret ettiler. ‘Ne mutlu Kürt’üm diyene” sesini paylaştım. Suç işleme kastım yoktur, beraatımı talep ediyorum” dedi. 

SAVCI CEZA İSTEDİ

Yapılan savunmaların ardından savcılık esas hakkında mütalaasını açıkladı. Mütalaada bugün 19 yaşında olan H.Ç.’nin suç işlediği iddia edilen tarihte çocuk olduğu belirtilerek, hakkında TikTok sanal medya hesabı üzerinden suç işlediği ihbarı yapıldığı belirtildi. Mütalaada, H.Ç.’nin paylaştığı 13 saniyelik görüntüde “Ne mutlu Türküm diyorsunuz ya biz Türk değiliz, Kürt’üz, ne mutlu Kürt’üm aslan parçası” dedikten sonra, iddianamede yer almayan Kürt sanatçı Axîn Biro’ya ait “Hatin Ref Bi Ref hatin” şarkısını çaldığı iddia edildi. Söz konusu paylaşımı “Devletin egemenlik alametlerini alelen aşağılama” ve “Örgüt propagandası yapma” olarak değerlendiren savcılık, suçların işlediğinin sabit olduğunu öne sürerek, H.Ç.’nin cezalandırılmasını talep etti. 

ŞARKI İDDİANAMEDE YOK

H.Ç.’nin avukatı Bekir Benek, “Mütalaayı kabul etmiyoruz. Dosyadaki gerçeklere aykırı bir mütalaa verilmiştir. İddianamede dosyada olmayan bir şarkı konulmuştur, şarkının tüm sözleri sanki müvekkil tarafından paylaşılmış gibi konulmuştur. Bu hukuka aykırı delildir. Hükme esas alınamaz, o sözlerin hiçbiri 13 saniyelik görüntüde yoktur. Müvekkil 18 yaşından küçük bir çocuktur, Kürtlere dönük çok ağır şeyler yazılması sebebiyle bunun tesiri ve kızgınlığıyla ‘Ne mutlu kürdüm sözünü paylaşmıştır.’ Kürdistan’da suç değildir. Sayın Cumhurbaşkanımız da televizyonda söyledi, Kürdistan coğrafi bölge adıdır” diye konuştu.
 
Müvekkilinin tahrik altında paylaşım yaptığını vurgulayan Benek, “Paylaştığı hususta da suç unsuru yoktur. Örgüt propagandası suçunun maddi ve manevi unsurları oluşmamıştır. TCK’nın 29. Maddesi kapsamında tahrik hükümlerinin de uygulanması gerekmektedir. Müvekkilin beraatını talep ederiz” dedi.  

Duruşmaya verilen ara ardından mahkeme heyeti, H.Ç’nin üzerine atılı suçun yasal unsurlarının oluşmadığı, yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmamış olduğu gerekçesiyle beraatine karar verdi. Heyet, H.Ç’nin görüntüde “Türk bayrağını yere attığı” gerekçesiyle “Devletin egemenlik alametlerini aşağılama” suçu işlediği, 8 ay hapis cezası ile cezalandırılması kararı vererek, hükmün açıklamasını geriye bıraktı.(MA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu