Connect with us

Dünya

NATO’dan Rusya’ya red

NATO, Bulgaristan ve Romanya’daki ittifak askerlerinin çekilmesi, üslerin kapatılmasını isteyen Rusya’nın talebini geri çevirdi.

NATO’nun bu yanıtı, Rusya’nın Ukrayna sınırına binlerce asker yığması üzerine Avrupa’da savaş patlak vermesini önlemek için diplomatik çabaların sürdüğü sırada geldi.

NATO, Bulgaristan ve Romanya’daki ittifak askerlerinin çekilmesi, üslerin kapatılmasını isteyen Rusya’nın talebini geri çevirdi.

NATO Sözcüsü Oana Lungescu, Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün gündeme getirilen talep hakkında açıklama yaptı.

Lungescu, “NATO, ittifakın doğu bölümündeki askerlerin mevcudiyeti dahil olmak üzere, müttefiklerin birbirini koruma ve savunma kabiliyetinden vazgeçmeyecektir.” ifadesini kullandı.

Rusya’nın taleplerinin birinci ve ikinci sınıf NATO üyeleri yaratacağını belirten Lungescu, bunu kabul etmeyeceklerini bildirdi.

Lungescu, “Avrupa’da herhangi bir etki alanları oluşturma fikrini reddediyoruz. Güvenlik ortamımızın bozulmasına, toplu savunmamızın güçlendirilmesi yolu dahil olmak üzere, her zaman karşılık vereceğiz. NATO müteyakkızdır ve ittifakımızın doğu kısmının tahkim edilmesi ihtiyacını değerlendirmeye devam etmektedir.” açıklamasını yaptı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, gün içindeki açıklamasında, Moskova’nın Batı’dan talep ettiği güvenlik garantilerinin arasında NATO güçlerinin Romanya ve Bulgaristan’dan çekilmesi şartının da yer aldığını kaydetmişti.

Bakanlık, NATO’ya 1997 yılından sonra katılan Bulgaristan ve Romanya için bunun ne anlama geldiğine ilişkin soruya, Rusya’nın tüm yabancı asker, silah ve askeri donanımının bu iki ülkeden çekilmesini istediği şeklinde yanıt verdi.

Bu talepleri geri çeviren NATO, Bulgaristan ve Romanya’dan asker çekilmesinin NATO üyeleri arasında birinci ve ikinci sınıf üyelik ortaya çıkaracağını, ittifakın bu ayrımı kabul edemeyeceğini bildirdi.

NATO Sözcüsü, “Avrupa’da etki alanları yaratılması fikrini reddediyoruz. Güvenliğimizin kötüye gitmesi durumunda müdahale edeceğiz. Buna kolektif savunmamızı güçlendirmek de dahil” dedi.

Bu yanıtta, 1997’de NATO üyesi olmayan ülkelerdeki düzene dönülmesi için Rusya’nın “yabancı güçlerin, ekipmanın ve silahların” çekilmesini ve diğer adımların atılmasını istediği belirtilmiş, “Buna Bulgaristan ve Romanya dahildir.” ifadesine yer verilmişti.

Bulgaristan ve Romanya’nın NATO üyelik süreçleri 1997’de başlamış, iki ülke 2004’te NATO üyesi olmuştu.(VOA)

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir