Connect with us

Politika

Nahit Eren, ‘Diyarbakır’ yazısı nedeniyle Selvi’yi özür dilemeye davet etti

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi’den, “HDP, siyasetiyle, ticaret odasıyla, Amedspor’la, baroyla, STK’larla Diyarbakır’da kültürel hâkimiyetini sürdürüyor” şeklindeki sözlerinden ötürü gazeteci sorumluluğuyla özür dilemesini istedi.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, “Derin devlet, Mitras ve Diyarbakır’da Erdoğan’dan beklentiler” başlıklı bugünkü yazısında, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gezisinden önce Diyarbakır’daki izlenimlerini yazdı.

OHAL dönemlerinde de çözüm sürecinde de Diyarbakır’a gittiğini, belirten Selvi, bu kez coşkulu ve huzurlu bir Diyarbakır bulduğunu söyledi.

Diyarbakır’da Erdoğan beklentisi

Selvi yazısının devamında şu ifadelere ver verdi:

“Diyarbakır, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı konuşmayı bekliyordu. Çünkü yeni bir Diyarbakır var. Diyarbakır, Erdoğan’ın vereceği mesajları önemsiyordu. Belki 2023 seçimlerine giden süreç Erdoğan’ın konuşmasında vereceği mesajlarla şekillenecekti. Ama olmadı.

Yeni bir perspektif

PKK ile mücadelede en başarılı dönemi yaşıyoruz. Türkiye’nin sınırları içinde sayılarının 120’nin altına düştüğü söyleniyor. PKK dağlarda azaldı, şehirde korku iklimini yaratamıyor, kepenk kapatarak, sokakları ateşe vererek hayatı felç edemiyor. Ama farklı bir konsepte geçmişler. Diyarbakır’da onu gözlemledim. HDP, siyasetiyle, ticaret odasıyla, Amedspor’la, baroyla, STK’larla Diyarbakır’da kültürel hâkimiyetini sürdürüyor. Söylemi belirliyorlar. Bu yeni bir mücadele yöntemi. Dağlardaki mücadele kazanılmış ama şehirlerdeki kültürel iktidar kazanılamamış.”

Eren: Gazeteci sorumluluğuyla özür dilemeye davet ediyorum

Bu sözlere tepki gösteren Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, Selvi’nin baroyu ve diğer kurumları kriminalize ederek hedef gösterildiğe dikkat çekti.

Eren, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Kurulduğu günden beri hukukun üstünlüğü,insan hakaları ve barış mücadelesi veren; bu uğurda ağır bedeller ödeyen baromuzu ve kentimizin değerli kurumlarını kriminalize ederek hedef gösteremezsiniz.

Sizi bir gazeteci sorumluluğuyla özür dilemeye davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir