Yaşam

Naci Görür’den rahatlatan deprem açıklaması: Zamanla azalacak

Deprem Uzmanı Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, meydana gelen depremlerin ardından oluşan artçıların zamanla hem büyüklüklerinin, hem de sıklıkların azalacağını ifade etti.

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, Maraş merkezli meydana gelen ve paniğe neden olan depremlere ilişkin sosyal medya hesabından açıklamada bulundu.

Görür, Doğu Anadolu ve Ölü Deniz Fayları üzerinde büyük deprem olduğunu kaydederek, çok büyük stresin açığa çıktığını ve bu stresin önemli bir kısmının çevredeki faylara transfer edildiğini belirtti.

Vatandaşları lütfen çok telaş etmeyin diyerek sakinleştirmeye çalışan Görür, “Zamanla hem büyüklüklerinin hem de sıklıklarının azalacağını düşünüyorum” dedi.

“Arkadaşlar, sizinle kısa bir dertleşme yapacağım. Doğu Anadolu ve Ölü Deniz Fayları üzerinde büyük depremler oldu. Çok büyük stres ( enerji) açığa çıktı ve önemli bir kısmı da çevredeki faylara transfer edildi. Bu nedenle bölgede büyük bir alanda fayların stres alanlarında değişiklikler meydana geldi ve depremler olmaya başladı. Bunların zamanla hem büyüklüklerinin hem de sıklıklarının azalacağını düşünüyorum. Lütfen çok telaş etmeyin ve fısıltı gazetesi ile yayılan yalan yanlış deprem haberlerine inanmayın. Sevgiyle”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu