Politika

Mustafa Destici’den HDP açıklaması: AYM’ye Başvuracağız

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, TBMM’de grubu olan siyasi partilere Hazine yardımı yapılmasını adaletsiz bulduklarını belirterek, HDP’ye Hazine’den yardım yapılmaması için Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını açıkladı.

İktidardaki Cumhur İttifakı’nın en küçük ortağı konumundaki BBP Lideri Destici, parlamento muhabirleriyle bugün sabah gerçekleştirdiği sohbet toplantısında siyasetteki son durumu değerlendirdi. Destici, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gelecek seçimlerde Cumhurbaşkanlığı’nı kazanması ve Cumhur İttifakı’nın en çok oyu almasında sorun yaşanmayacağı görüşüyle birlikte Mayıs ayında seçime gidilebileceğini de açıkladı.

Hazine aracılığıyla Türkiye bütçesinden dolayısıyla halkın cebinden siyasi partilere maddi yardım yapıldığını anımsatan Destici, ancak bunun seçime katılacak partilere değil sadece TBMM’de parti grubu olan siyasi partilere yapıldığını belirterek, “Bu gerçekten canımı acıtıyor. Siyasi partilere Hazine’den 4,5 milyar lira verilecek. Aslında bu yardım hukuki değil çünkü Anayasa’nın 68’nci maddesinde siyasi partilere hakça yardım yapılması gerektiği yazılı. Seçime 25 siyasi parti katılıyor ama mesela şimdi Hazine yardımı Meclis’teki 5 siyasi partiye yapılacak. Hazine yardımı, siyasi partiler sermaye gruplarına muhtaç kalmasın, iş dünyasına bağımlı olmasın ve cari giderlerini karşılasınlar diye yapılmalı. Yoksa devasa genel merkez binaları, lüks makam araçları olsun diye değil. Anayasa’nın tarif ettiğine uygun şekilde Hazine yardımı yapılmıyor. BBP olarak biz Hazine yardımı tümüyle kaldırılsın diyoruz” ifadesini kullandı.

HDP için, “PKK’nın siyasi şubesi kapatılma davası süresinde” diyen Destici, “Biz zaten Hazine yardımına karşıyız ama bir de PKK’nın siyasi koluna Hazine yardımını verdiğiniz zaman çelişkili. Şimdi yeni yılda Hazine yardımı verilecek, parti kapatılırsa ne olacak, parayı verdiniz gitti. En azından HDP’nin payına düşen kısmına tedbir konulsun. Anayasa yüzde yüz uygulanırsa HDP kesin kapatılır. Biz yeni yıl öncesinde Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuracağız ve bir, Hazine yardımı toptan kaldırılmalı talebinde bulunacağız ve iki, HDP’ye verilen yardıma tedbir konulmasını isteyeceğiz” açıklaması yaptı.(DHA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu