Analiz

Murat Yetkin yazdı: Aleviysen Aleviliğini, Kürtsen Kürtlüğünü bil ama söyleme

Gazeteci-yazar Murat Yetkin yetkinreport.com’daki yazısında Kemal Kılıçdaroğlu’nun Aleviler ve Kürtler ile ilgili çıkışlarının ardından AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bu çıkışlara verdiği sözlerinin yer aldığı değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan’ın, Ankara’da yaptığı mitingde Kılıçdaroğlu’na yönelik, “Sana kim dedi, Alevi misin değil misin? Bizim Alevi’ye de saygımız var, her türe saygımız var. Bunu söylemene ne gerek var” sözlerini hatırlatan Yetkin, “Belli ki Kılıçdaroğlu’nun Aleviliğini apaçık ‘Hak, Muhammed, Ali’ çerçevesinde ‘Samimi bir Müslümanım’ diye ilan ettiği video Erdoğan’a da Cumhur İttifakı’na da çok dokunmuş. Belki de tıpkı başörtüsü meselesinde olduğu gibi Kılıçdaroğlu bütün eleştiri oklarına hedef olacağını hesap edip önleyici atış yaparak bu konuların AK Parti seçim gündeminde öne çıkmasını önlemiş olduğundandır.

Ama Erdoğan hem kendini bu konuyu açmaktan alıkoyamıyor hem de deyim yerindeyse, kaş yapayım derken göz çıkarıyor. Boratav’ın ‘samimi itiraflar’ çerçevesinde yorumladığı işte bu durum. Sadece Sünni inancındaki Türklerin mi Müslümanlıklarını ve Türklüklerini dile getirmesi makbul?

Erdoğan’ın Türkiye’ye kabul ettiği 5 milyon Suriyeli Sünni ise Suriyelileştirmeden söz edilmiyor ama CHP lideri Aleviliğini konuşunca hemen AK Partililer ‘Suriyelileştirme’ diye ses yükseltiyor. Alevi Aleviliğini, Kürt Kürtlüğünü, Ermeni Ermeniliğini, Yahudi Yahudiliğini, Rum Rumluğunu, Süryani Süryaniliğini, Boşnak Boşnaklığını ‘yaşayacak’, çoğu çocuklarına mahalle baskısı görmesin diye Türkçe isimler verecek ama bunu söyleyemeyecek, öyle mi? Nerede Anayasa’nın eşitlik ilkesi?
Onu da mı anlatmaya gerek yok?”

Yazısının tamamı:

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu