Ortadoğu

Mukteda Sadr’dan yeni karar!

Pazar günü Sadr hareketinin lideri Mukteda es-Sadr, Irak hükümetini kurma çabalarını 30 gün boyunca bıraktığını ve bu süreçte muhalefete geçeceğini duyurdu.

Sadr hareketi, geçen Ekim ayında yapılan parlamento seçimlerine 329 koltuktan 73’üyle liderlik etti ve yılın en büyük iki bloğu (Egemenlik İttifakı) ve Kürtler (Kürdistan Demokrat Partisi) adına ittifak kurdu.

Sadr yaptığı açıklamada, “Denememiz gereken bir seçeneğimiz kaldı, o da otuz günden az olmayan bir süre için ulusal muhalefete yönelmek” dedi.

Kararın alınmasının nedeninin, kendisine içeriden ve dışarıdan artan “kaçış” ve herhangi bir parti ismi vermeden bir ulusal çoğunluk hükümeti kurma fikrinden kaynaklandığını açıkladı.

Sadr liderliğindeki koalisyon 175 sandalyeye sahip olmasına rağmen, “koordinasyon çerçevesi” içindeki rakip güçlerin yeni cumhurbaşkanını seçmek için meclis oturumunu bozması üzerine hükümet kuramadı.

Yeni cumhurbaşkanını seçme oturumu, cumhurbaşkanının seçilmesi, devam etmek için anayasal olarak gerekli bir adım olduğundan, adaylardan birine güven vermek için gereken sayı olan meclis üyelerinin üçte ikisinin (210 milletvekili) hazır bulunmasını gerektiriyor.

Gözlemcilere göre, Sadr hareketinin rakip güçlerinin bir hükümet kurmayı başarma şansı yokken, Sadr’ın bir sonraki adımı parlamentoyu feshedip yeniden seçime davet etmek olabilir.

Irak, bir sonraki başbakan için mecliste sandalye kazanan güçler ile hükümetin nasıl kurulacağı arasındaki farklılıklar ve Kürtler arasında cumhurbaşkanı adayı üzerindeki farklılıklar nedeniyle siyasi bölünme yaşıyor.

Sadr, eski Başbakan Nuri el Maliki liderliğindeki “Hukuk Devleti” koalisyonunun liderliğindeki bazı güçleri ondan dışlayarak bir ulusal çoğunluk hükümeti kurmaya çalışıyor.

Sadr, İran’a yakın Şii gruplarla hükümet ortağı olmayacağını açıklamıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu