Sağlık

mRNA aşıları kansere neden olur mu?Uzmanından açıklama

mRNA aşılarının kansere neden olduğu iddiasına ile ilgili konuşan Prof. Dr. Demir, “mRNA aşılarıyla ilgili kansere neden olabileceğine dair hiçbir klinik bulgu yoktur” dedi.

mRNA aşılarının kansere neden olduğu iddilarının gündeme gelmesinin ardından konunun uzmanlarından Prof.Dr. Demir’den açıklama geldi.

Prof. Dr. Demir açıklamaları şu şekilde: 

mRNA aşılarıyla ilgili kansere neden olabileceğine dair hiçbir klinik bulgu yoktur. Bugün milyonlarca insan mRNA aşısıyla korundu ve onlarda artmış bir kanser vakası kaydı yok. Moleküler onkoloji artık bir an bilim dalı olmaya başladı. Bizim bütün datamız genlerde. Bir ara molekül mRNA. Bununla ilgili çalışmıştım. Eskiden bir onkolog için moleküler bilgisi bir aksesuardı ama işin temeline oturdu şimdi.

COVID-19 ve varyantlarının ötesinde, araştırmacılar diğer bulaşıcı hastalıklar için mRNA aşıları geliştiriyorlar. Araştırmacılar ve ilaç şirketleri mRNA’nın kanseri tedavi etme potansiyelini düşündüler.

Klinik deneylerde 20’den fazla mRNA aşısı onkolojidedir ve mRNA’yı kişiselleştirilmiş bir tedavi aracı olarak test ederler.

İdeal olarak, doktorlar bir hastanın kanser hücrelerinde bulunan benzersiz mutasyonları tanımlayacak ve bu harfleri bir mRNA aşısına yerleştirecek ve hastanın bağışıklık sistemine kanser hücrelerine daha etkili bir şekilde saldırmasını öğretecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu