Kültür & Sanat

Mohsen Namjoo Türkiye’ye geliyor

New York Times tarafından İran’ın Bob Dylan’ı olarak adlandırılan sanatçı Mohsen Namjoo, 5 konserlik turne için Aralık ayında orkestrasıyla Türkiye’ye gelecek.

Acem-blues türünün kurucusu kabul edilen rock ve cazı geleneksel İran müziği ile harmanlayan İranlı sanatçı Mohsen Namjoo, Epifoni organizasyonu ile ilk olarak 2 Aralık’ta İstanbul Volkswagen Arena’da sahne alacak.

Namjoo, daha sonra 3 Aralık Bursa Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde, 7 Aralık Ankara Congresium’da, 8 Aralık Konya Selçuklu Kongre Merkezi’nde ve son olarak 10 Aralık’ta Van Nur Tatar Spor Salonu’nda dinleyicileriyle buluşacak.

İran’da doğup, büyüyen fakat şu anda New York’ta yaşayan sanatçı, Tahran Üniversitesinde Alireza Mashayekhi ve Azin Movahed gibi usta müzisyenler ve eğitimcilerden tiyatro ve müzik eğitimi aldı.

Stanford Üniversitesinde müzik profesörü olarak da çalışmalarına devam eden Namjoo, şimdiye kadar 17 albüm çıkardı.

Bugüne kadar iki kitap da kaleme alan sanatçı, 2022-2023 döneminde 4 yeni albüm yayınlamayı planlıyor.

MÜZİK PROFESÖRÜ

İran’da doğup, büyüyen fakat şu anda New York’ta yaşayan sanatçı, Stanford Üniversitesi’nde müzik profesörü olarak da çalışmalarına devam ediyor. Namjoo, şimdiye kadar 17 albüm çıkardı.

TACİZ İFŞALARINDA ADI GEÇMİŞTİ

Me Too hareketinin başlamasıyla Mohsen Namjoo, taciz suçlamalarının muhatabı olmuştu.

2020 yılında Twitter’da sahte isim kullanan (Mahi) bir hesabın sahibi, Namjoo’nun bir evde sarhoşken onu taciz ettiğini ifşa etmişti. Hatta, bu olaydan sonra polise şikâyet eden kadının beyanına göre polis bu olayı ‘cinsel saldırı ve tecavüze teşebbüs’ niteliğinde buldu. 2021’de ise Clubhouse’da birkaç kadın gerçek isimlerini kullanarak Namjoo ile ilgili başka taciz hikâyeleri ifşa ettiler. Bu kişiler arasında oyuncu Buşra Desturzade, oyuncu Luna Şad ve şarkıcı Panida yer aldı.

İlk taciz hikâyesinden sonra Namjoo bir videoda taciz ithamlarını reddetmişti. Devam eden ifşaların ardındanNamjoo başka bir video yayınlayarak özeleştiri vermeye çalışmıştı. Kendi ilk videosunu ‘şeffaf ve sadık’ olmadığı için eleştiren Namjoo bu yeni videoda taciz mağduru olan bütün kadınlardan özür dileyerek onu affetmelerini ve ‘telafi’ için ona bir fırsat vermelerini istedi.

ÖZÜR DİLEMİŞTİ

Namjoo videoda şöyle demişti:

“Sevgili arkadaşlar, sevgili kadınlar, ben Mohsen Namjoo olarak geçen yıllar boyunca sizlere karşı üzücü veya yanlış bulunduğum herhangi bir davranışım ve sözüm için samimiyetle ve mütevazice özür diliyorum. Sadece sizlerden değil, sizin saygılı ve necip ailelerinizden ve ortak arkadaşlarımızdan da özür diliyorum. Özrümü hemen kabul edeceğinizi beklemem, umarım yalnızca bu mesaj özgünlüğünüzü az da olsa teskin eder. Ve inanın ki benim anormal davranışım ve sözlerim benim şeytanî veya egoist karakterimden ya da güçlü olmamdan kaynaklı değil, daha ziyade binlerce yıl süren ataerkil bir kültürdeki eğitimsizlik ve doğru ilişki kurma biçimlerinin olmayışından ileri gelir.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu