Ortadoğu

Mısır gazetesi: Mesud Barzani Kürt milletinin lideri ve tarihi mirasın taşıyıcısıdır

Mısır merkezli Al Wafd gazetesi, Mesud Barzani ile bir röportaj gerçekleştirdi.

Mısırlı gazeteci Dina Diyab Başkan Mesud Barzani ile röportaj gerçekleştirdi.

Gazeteci Dina Diyab tarafından gerçekleştirilen röportajda Başkan Mesud Barzani’nin Kürt milletinin lideri olduğu ve tarihi mirasın taşıyıcısı olduğu vurgulandı.

Gazetede Başkan Barzani’yle ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Kelimenin tam anlamıyla tarihi bir lider… Ülkesinin dertlerini omzunda taşıdı, ruhunu milletinin geleceğinin emrine verdi. Sıkıntı ve kargaşadan yılmadı, silahını elinde bulundurdu. Halkı adına mücadele etti. Siyasi ve mücadeleci konumları arasında, vatanının haklarını talep ederek dünyayı doğudan batıya dolaştı. Halkının tarihini belgelemekten bir an bile çekinmeyip, zorunlu bir hak olarak gördüğü vatan görevini yerine getirmeyi hayatının anlarından çıkarmadı.
O Başkan Mesud Barzani’dir. Kürt ulusunun lideri, iktidardaki Kürdistan Demokrat Partisi’nin lideri, halk övderi ve ümitlerin lideri, Kürdistan halkının sembolü…
O, Kürt toplumunun geleneksel ve aşiret değerlerinin yanı sıra ailesinin Kürdistan’daki dini konumunu ve Kürtlerin hakları için uzun bir mücadele tarihini temsil ediyor.”

Gazetede, “Barzani, Kürtlerin tarihini gerçek ve hayali karıştırıp sahte olaylarla belgeleyen oryantalistleri çalışmalarını görünce, silah taşımaktan daha az önemli olmayan görevini yapmaya ve 13 yaşında Peşmergeler arasında başladığı mücadele görevini yerine getirmeye karar verdi. Sonuncusu Arapça yayınlanan “Tarihe Not” kitabı olan halkının mücadelesini birkaç kitapta belgeledi. Kitapta, gerçek olayları dönemin tanığı olarak izlemiş, ülkesinin tarihini göstermek için nadir bulunan resim, belge ve haritalarla karıştırmış” ifadelerine yer verildi.

Mesud Barzani’nin Tarihe Not kitabına DAİŞ üzerine araştırma yaparken rastladığını kaydeden Diyab, kitaptan etkilendiğini ve kitap hakkında yazılar kaleme aldığını belirtti.

Röportaj öncesinde Başkan Barzani’nin Mısır’ı defalarca ziyaret edip, Piramitler ve Mısır Müzesi’ni gördüğünü söylediğini kaydeden Diyab, Başkan Barzani’nin, Mısır halkını çok sevdiğini ve Kürt halkıyla Mısır arasındaki ilişkilerin her zaman iyi olduğunu belirttiğini ifade etti.

Mısır’ın eski Cumhurbaşkanı Cemal Abdunnasır’ın 1957 yılında Bursaid’de ölümsüz lider Mela Mustafa Barzani ile görüşmesinin önemine değinen Başkan Barzani, Abdunnasır’ın bölgedeki tüm özürlük hareketlerini desteklediğini ifade etti.

KÜRDİSTAN BÖLGESİ İLE ARAP ÜLKELERİ ARASINDAKİ İLİŞKİLER

Mısır ile Kürdistan Bölgesi, Irak ve bölge ülkeleri arasındaki ilişkilerin daha çok gelişmesi gerektiğini kaydeden Başkan Barzani, Kürdistan Demokrat Partisi’nin Iraklı tüm siyasi taraflarla olan ilişkisini, birlikte barışçıl yaşam, ortaklık ve anayasanın uygulanması üzerine kurduğunu bildirdi.

Irak’tan Kürdistan halkı ve tüm Iraklıların haklarının garanti altına alındığı bir anayasayı hazırlamakta başarılı olduklarını söyleyen Başkan Barzani, ancak şuana kadar anayasanın tam olarak uygulanmadığını ifade etti.

Peşmerge’nin DAİŞ’e karşı mücadelesi ve Irak’taki gelişmelere değinilen röportajda, Başkan Barzani, Mısır, Körfez ülkeleri ve Ürdün’le geliştirdikleri ilişkinin daha da ilerlemesini ve diğer Arap ülkeleriyle de ilişkilerinin güçlenmesini istediklerini söyledi.

Bölge ülkelerinin savaş yorgunu olduklarını kaydeden Başkan Barzani, Rusya-Ukrayna savaşının daha büyük bir savaşa dönüşmemesini temenni ettiğini dile getirdi.

Irak’ta yönetimin tekelleşmesi ve dış ülkelerin müdahalesini istemediğini belirten Başkan Barzani, her zaman barış içerisinde yaşamak istediklerini bildirdi.

Röportajın sonunda, Barzan bölgesini ziyaret ettiğini kaydeden Diyab, bölgenin cennetten bir parça gii olduğu ifade etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu