Bilim & Teknoloji

Microsoft, İsveç’te yapay zekaya 3,2 milyar dolarlık yatırım yapacak

Microsoft, İsveç’teki yapay zeka ve bulut altyapısını genişletmek için iki yıllık bir süre içinde genişletmek için 33,7 milyar İsveç kronu (3,2 milyar dolar) yatırım yapacak.

Üretken yapay zekanın artan popülaritesi bulut hizmetlerine olan talebi artırdı ve Microsoft ve Amazon Web Services gibi şirketlerin Avrupa’da veri merkezleri kurmak için milyarlarca dolar yatırım yapmasına neden oldu.

Reuters’ın haberine göre, ABD’li teknoloji devinin İsveç’teki bulut ve yapay zeka altyapısını iki yıllık bir süre zarfında genişletmek amacıyla İskandinav ülkesinde 3,21 milyar dolarlık yatırım yapmaya hazırlandığı kaydedildi.

Microsoft’un İsveç’te bugüne kadar yaptığı en büyük yatırım olan bu yatırım, nüfusun yüzde 2,4’üne tekabül eden ve İskandinav ülkesinin rekabet gücünü artırmaya yardımcı olacak yaklaşık 250.000 kişinin yapay zeka becerileriyle eğitilmesine yardımcı olma taahhüdünü de içeriyor.

Microsoft Başkan Yardımcısı ve Başkanı Brad Smith yaptığı açıklamada, “Bu duyuru teknolojinin ötesinde, İsveç halkının ve ekonomisinin yapay zeka çağında gelişmesi için gereken araçlara ve becerilere geniş erişim sağlamaya yönelik bir taahhüttür” dedi.

Şirket, yatırımının bir parçası olarak, bilgisayar hesaplamalarını hızlandıran en gelişmiş grafik işlem birimlerinden (GPU) 20.000 tanesini Sandviken, Gavle ve Staffanstorp’taki İsveç veri merkezi tesislerinde konuşlandırmayı planladığını söyledi.

Smith’in bugün Stockholm’de İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Microsoft, İsveç’in yanı sıra Danimarka, Finlandiya, İzlanda ve Norveç’i de kapsayan İskandinav bölgesinde yapay zekanın benimsenmesini artırmaya kararlı olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu