Politika

“MHP’li Kayaalp’in ‘cinsel istismar’ suçlamasını örtmek için ‘ihaleye fesat karıştırma’ suçlaması bilinçli olarak yayıldı” iddiası

16 Haziran’da MHP’nin Diyarbakır İl Teşkilatı’nı feshettiğini duyurmasının ardından gözaltına alınan MHP İl Başkanı Cihan Kayaalp, 17 Haziran’da “çocuğun nitelikli cinsel istimarı” suçlamasıyla tutuklandı. MHP’nin Diyarbakır İl Başkanlığı’nı gözaltından kısa bir süre önce kapatması, operasyonun haberinin önceden alındığına dair şüpheler uyandırdı. 2008 yılında 18 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilen Cihan Kayaalp hakkında iki yıl ömce başka iddialar da ileri sürülmüştü. 2020 yılında yapılan bir habere göre MHP Diyarbakır İl Başkanı Kayaalp AFAD çadırından kümes yapmış ve kayyum yönetiminde olan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın verdiği gıda yardım kolilerini dağıtmayarak, kümesteki hayvanlarına yedirmişti. Adliye kaynaklarına göre Cihan Kayaalp’in ‘çocuğa cinsel istismar’ dan gözaltına alınmasının üstünün örtülmesi için operasyonun ‘ihaleye fesat karıştırma’ suçlamasıyla yapıldığı bilgisi bilinçli olarak yayıldı.

Skandal operasyondan önce MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, 16 Haziran’da MHP Diyarbakır il teşkilatını “görülen lüzum üzerine” kapattıklarını duyurdu.

Arkasından MHP Diyarbakır İl Başkanı Cihan Kayaalp, Twitter hesabı üzerinden “Genel Merkezin uygun görmesiyle Diyarbakır MHP Teşkilatı kapatılmıştır. Teşkilatımızın ve Liderimiz ‘in her zaman emrinde olacağımız kamuoyuna duyurulur” açıklamasını yaptı.

Bunun üzerine bir Twitter kullanıcısı, operasyondan saatler önce “MHP Diyarbakır İl Teşkilatının kapatılma gerekçesini Türkiye ile paylaşmalı. Sebebini biz çok iyi biliyoruz. BBP Diyarbakır İl Başkanı da biliyor!!!” paylaşımında  bulundu.

https://twitter.com/Mehmete70859854/status/1537475951835193345?s=20&t=0qtmvMYAlZIPpEMfWm0yeA
https://twitter.com/Mehmete70859854/status/1537785534675828736?s=20&t=Ep_JODzjgVebj7evPZMy2Q

BBP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Tekbaran, konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Gece yarısında Cihan Kayaalp gözaltına alındı ve “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçundan tutuklandı.

Önceden haber mi verildi?

İl Başkanı Kayaalp’in operasyondan önce görevden alınması, birçok kişi tarafından MHP’nin operasyondan haberi olduğu şeklinde yorumlandı.

Cihan Kayaalp hakkındaki şikayetten haberdar olduğu belirtilen MHP Genel Merkezi, il teşkilatını operasyondan bir gün önce feshetmişti. MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın  ‘gördükleri lüzum üzerine’ bu kararı aldıklarını söylemişti.

Diyarbakır’da MHP’nin kapatılan teşkilatının başkan ve bazı yönetim kurulu üyeleri gözaltına alınmıştı. İl Başkanı Cihan Kayaalp çıkarıldığı mahkemece, ‘cinsel istismar’ suçundan tutuklanmıştı. Daha sonra MHP il teşkilatı yöneticilerine ‘ihaleye fesat karıştırma’ operasyonu düzenlendiği bilgisi geçilmişti. Oysa ki Kayaalp’e sadece tek bir suçlama yöneltilmiş. O da ‘cinsel istismar’ suçlaması.

Artı Gerçek’ten Hayri Demir’in haberine göre, adliye kaynaklar Kayaalp’in ‘ihaleye fesat karıştırma’ iddialarıyla da gözaltına alındığı bilgisinin ‘cinsel istismarı örtmek amacıyla bilinçli yayıldığını’ söyledi.

Soruşturmaya gizlilik kararı alındı.

Her şey ailenin 16 yaşındaki çocuklarının davranışlarından şüphelenmesiyle başladı. Aile daha sonra okul yönetimiyle görüştü. Rehber öğretmenin de dahil olmasıyla beraber çocuğun birçok kez Kayaalp’in ‘cinsel istismar’ına maruz kaldığı ortaya çıktı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu