Connect with us

Dünya

Mevlüt Çavuşoğlu: ‘Rusya ve Ukrayna ziyaretleri ateşkes umudumuzu biraz daha arttırmıştır’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ukraynalı mevkidaşı Dmitro Kuleba Rusya-Ukrayna savaşını görüşmek üzere Lviv’de bir araya geldi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rusya-Ukrayna arasındaki savaş konusunda, “İki ülkeye ziyaretin neticesinde ateşkes umudumuz biraz daha artmıştır.” dedi. Çavuşoğlu, Ukrayna’nın, Türkiye’yi olası bir anlaşmanın güvenlik boyutunun garantörleri arasında teklif ettiğini ve Rusya’nın buna itirazı bulunmadığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile Ukrayna’da ortak basın toplantısı düzenledi.

“İki ülkeye (Rusya-Ukrayna) ziyaretin neticesinde ateşkes umudumuz biraz daha artmıştır.” diyen Çavuşoğlu, “Yakınlaşma olduğunu gördüğümüz konularda bir anlaşma zemini olursa iki liderin bir araya gelme olasılığı var.” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, Ukrayna’nın, Türkiye’yi olası bir anlaşmanın güvenlik boyutunun garantörleri arasında teklif ettiğini ve Rusya’nın buna itirazı bulunmadığını söyledi.

Çavuşoğlu ayrıca AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in saat 16.00’da görüştüğünü de açıkladı.

Kuleba ise, “(Çavuşoğlu’na) Kararlılığınız, cesaretiniz ve şahsen ziyaretiniz, Türkiye’nin aktif bir oyuncu olduğunu kanıtlıyor.” diye konuştu.

Kuleba, “Türkiye’yi garantör olmasını istediğimiz ülkeler arasında görüyoruz.” dedi.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir