Ortadoğu

Mesud Barzani’den KDP binasına saldırıya ilişkin açıklama

Mesud Barzani, Bağdat’ta KDP binasına yönelik gerçekleşen saldırıya ilişkin bir mesaj yayınlayarak saldırıyı kınadı ve kutsal değerlere saygısızlığın hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini belirtti.

Başkan Mesud Barzani, Irak’ın başkenti Bağdat’ta Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) yönelik gerçekleşen saldırıya ve ardından binanın yakılmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamasında saldırıyı kınayan ve dini merciler ile kutsal değerlere saygısızlığın kabul edilebilir olmayacağını kaydeden Başkan Barzani, şu ifadeleri kullandı:

“Kutsal sembollere yönelik bir saygısızlık kabul edilemez olup kırmızı çizginin aşılmasıdır, bu saygısızlığı şiddetle kınıyoruz. Dini mercilere hakaret eden söz konusu kişi yargı önüne çıkarılacak.”

Başkan Barzani, açıklamasında Şii din adamı Ali Sistani’ye yönelik eleştirel paylaşım yapan ve KDP’li olduğu iddia eddilen ‘Nayif Kurdistani’ isimli kişinin Kürdistan halkı ve KDP ile hiçbir şekilde bir bağının ve ilişkisinin olmadığını aktardı.

KDP’nin binasının yakılmasına ilişkin Başkan Barzani,

“Bağdat’taki Kürdistan Demokrat Partisi’nin binasının yakılmasını şiddetle kınıyor ve saldrıganlarun bu eylemlerini protesto ediyoruz. Aynı bina ikinci kez saldırıya uğruyor. Bu anlamda, bu saldırı aynı zamanda istikrarsızlığın ve güvenlik zaafiyetinin de bir göstergesidir.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu