Ortadoğu

Mesud Barzani: Kürdistan halkı hiçbir koşul ve baskı altında haklarından, özgürlüklerinden vazgeçmez

 Mesud Barzani, Mele Mustafa Barzani liderliğindeki Eylül Devrimi ile dönemin Irak Hükümeti arasında 11 Mart 1970 tarihinde imzalanan anlaşmanın 53’üncü yıl dönümüne ilişkin bir mesaj yayımladı.

Barzani, “11 Mart Anlaşması, Kürdistan halkı kurtuluş hareketinin en kıymetli kazanımlarından biridir, hiçbir koşul ve baskı altında haklarından, özgürlüklerinden ve kazanımlarından vazgeçmeyeceğini herkese hatırlatıyoruz”  dedi.

“Bu tarihi olayın önemi, Kürdistan halkı ve KDP’nin Barzani liderliğindeki mücadelesi sayesinde dönemin Irak rejiminin 1970’te ilk kez milletimizin bazı haklarını resmi olarak tanımasından ileri gelmektedir. O hakları ki Irak devletinin kuruluşundan itibaren ihlal edilmiş ve kuşatılmıştı” diyen Başkan Barzani, mesajının devamında şunları belirtti:

“Peşmerge ile Kürdistan halkının ulusal ve dini tüm sınıflarının mücadelesinin ürünü olan 11 Mart Anlaşması, Kürdistan halkının Irak devleti içindeki tanımı ve varlığını daha yüksek ve güçlü bir aşamaya taşıdı, Kürdistan bireylerinin içindeki özgüveni güçlendirdi. Her ne kadar Irak rejimi Kürdistan halkının haklarına sırt çevirip 11 Mart Anlaşmasını ihlal etse de bu büyük kazanım, milletimizin mücadelesi açısından daha büyük bir aşama ve adımın kapısı oldu, kazanım ve başarıyı arttırdı.

11 Mart Anlaşması’nın 53’üncü yıl dönümü münasebetiyle “barış ve birlikte yaşam” mesajı veren Başkan Barzani, “Kürdistan halkının hiçbir koşul ve baskı altında haklarından, özgürlüklerinden ve kazanımlarından vazgeçmeyeceğini herkese hatırlatıyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu