Ortadoğu

Mesrur Barzani: Kürt sorunu tek başına Kürtler tarafından çözülemez

Irak Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani Erbil’de Ortadoğu’da Kürt sorunu konferansında yaptığı konuşmada, Kürt sorununun sadece Ortadoğu’da değil, tüm dünya ülkelerinde çok önemli olduğunu söyledi.

Soran Üniversitesi tarafından organize edilen Kürdistan Başbakanı Masrur Barzani’nin katılımıyla bugün Ortadoğu’da Kürt sorunu konulu bir konferans düzenlendi.

Konferansta Başbakan Mesrur ​​Barzani bir konuşma yaparak, Irak’ta iyi yönetimin ve istikrarın olmadığı bir yerde terör hareketlerinin yaşandığını, artık Irak’ta iyi bir yönetimin olmadığını ve hukukun ve yasaların sürekli ihlal edildiğini  bu siyasi istikrarsızlığa ve kötü ekonomiye neden olduğunu söyledi.

Başbakan Mesrur ​​Barzani konuşmasının devamında, Kürt sorununu çözmenin Ortadoğu’daki diğer sorunları çözmede büyük etkisi olduğunu ve Kürt sorununu çözmenin Ortadoğu ve Kürdistan bölgesi olarak diğer sorunları çözümek anlamına geldiğini de söyledi.

Mesrur ​​Barzani, ”Kürt sorununun tek başına Kürtler tarafından çözülemeyeceğini, bu nedenle Kürt sorununun çözümü için diğer tarafların işbirliği yapması gerektiğini söyledi. Ne yazık ki bugüne kadar çevre sistemler Kürt sorununun çözümünde işbirliği yapmamakla kalmamış, Kürt sorununun tartışılmasını da engellemiştir”dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu