Ortadoğu

Mesrur Barzani ile Mustafa Kazımi bir araya geldi

Irak Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani  ile Irak Başbakanı Mustafa Kazımi arasında gerçekleşen görüşmeden Türkiye’nin Irak’ın sınırlarını ihlal etmesi ve 9 sivilin hayatını kaybettiği Zaho saldırısı kınandı. Görüşmede Irak’ın toprak egemenliğinin korunmasına vurgu yapıldı.

Bugün Bağdat’ta giden Başbakan Mesrur Barzani Irak Başbakanı Mustafa Kazimi, Irak Parlamentosu Başkanı Muhammed Halbusi ve Irak Yüksek Yargı Konseyi Başkanı Faik Zeydan ile bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

Kazımi ile Barzani arasındaki görüşme ardından yapılan açıklamada, “ulusal, vatandaşlara sunulacak hizmetlerin arttırılması, Erbil ile Bağdat arasındaki işbirliğinin arttırılmasına” ilişkin konuların ele alındığı bildirildi.

Irak ve Kürdistan Bölgesi Başbakanlıklarından yapılan açıklamada, Zaho’da 9 sivilin ölümü ve 26 sivilin yaralanması ile sonuçlanan saldırının da ele alındığı görüşmede, “Türkiye’nin Irak’ın sınırlarının ihlal etmesini” özellikle saldırılardan ötürü vatandaşların hayatını kaybetmesi ve zarar görmesinin kınandığı bildirildi.

Açıklamada, ihlallerin tekrarlanmaması ve Irak’ın egemenliğinin korunması için birlik halinde tutum sergilenmesinin öneminin altı çizildi.

İkili görüşmede ayrıca IŞİD ile mücadelede Peşmerge ile Irak güvenlik güçleri arasındaki koordinasyon ve işbirliğinin güçlendirilmesine vurgu yapıldı.

Irak Petrol Bakanlığı ile Kürdistan Bölgesi Doğal Kaynaklar Bakanlığı arasındaki müzakerelerin derinleştirilmesi ve petrol dosyasının çözümü için çalışmaların arttırılması konusunda hemfikir olundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu