Ekonomi

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan: “KKM kaynaklı toplam zarar 833 milyar TL”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda; kur korumalı mevduattan (KKM) kaynaklanan toplam zararın 833 milyar TL olduğunu açıkladı.

TCMB Başkanı Fatih Karahan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Merkez Bankası Kanunu gereğince Merkez Bankası’nın uyguladığı politikalar ve faaliyetlerine ilişkin bilgilendirme amacıyla ilk kez milletvekillerine sunum yaptı.

Karahan-Muş arasında ‘tasarruf’ diyalogu

Karahan, milletvekillerine Merkez Bankası’na davet ederek, “Çayımız, kahvemiz var. Yemek ikram edemiyoruz, tasarruf tedbirleri var” dedi. Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mehmet Muş ise “Biz yemeğimizi alır geliriz” diye yanıt verdi.

Karahan, ‘düşük faiz oranlarına sahip bir ülkenin para birimini borçlanarak, yüksek faiz oranlarına sahip başka bir ülkenin para birimine yatırım yapmak’ anlamına gelen carry-trade ile ilgili soruya şu yanıtı verdi:

“Enflasyonla mücadelemiz carry trade, sıcak para üzerinden değil. Talep kontrolü ile enflasyonu düşürmeyi amaçlıyoruz” dedi. Karahan, geçen yıl 60 milyar dolar olan cari açığın bu yıl 30 milyar dolara düştüğünü belirterek, bunun daha makul seviyelere çekileceğini ifade etti.

Karahan, Merkez Bankası çalışanlarına verilen performans ödemelerindeki toplam tutarın ne kadar olduğunu bilmediğini belirterek şöyle konuştu:

“MB çalışanlarına 1-2 maaş arasında tazminat ödemesi yapıldı”

“Performans ödemesi çalışanların bireysel performansını teşvik etmek amacıyla kullanılan bir sistem. 1980’lerden beri uygulanıyor, yeni bir uygulama değil. 40 yıldan fazla bir geçmişi var. Her çalışanımıza vermedik. Performansa göre ödemeler yapıldı. 1-2 maaş arasında tazminat ödemesi yapıldı.”

“AYM’nin Kararına Yorum Yapmam Doğru Olmaz”

Anayasa Mahkemesi’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası başkanını görevden alma yetkisini iptal etmesine ilişkin sorulara Karahan, “Bu karar oldukça kapsamlı. Benim yorum yapmam doğru olmayacak” diye yanıt verdi.

Karahan, milletvekillerinin asgari ücret sorularına ise şu şekilde cevap verdi:

“Asgari ücret ifadelerimiz tavsiye niteliğinde değil”

Asgari ücret konusunda da açıklamalarda bulunan Karahan, “Asgari ücret, bir numaralı risk değil. Asgari ücret konusunda karar verici değiliz. Enflasyon hedefleri belirlenirken birtakım varsayımlar yapmak zorundayız. İfadelerimiz, tavsiye niteliğinde değil” dedi.

Karahan, KKM’den kaynaklı ne kadar yük ve zarar oluştuğuna ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

“KKM’de kademeli bir azalma öngörüyoruz”

“Son bir yıldır uygulamakta olduğumuz politikalar neticesinde KKM’ye olan talep azaldı. TL’nin cazibesi artınca KKM’ye olan talep azaldı. 70 milyar doların altına geldik. Bunu rezerv biriktirirken, sistemi zorlamadan yaptık. Bu seviye yeterli mi? Değil. Kademeli bir azalma öngörüyoruz. KKM hedeflerini bankalar için düzenledik. Önceye göre daha hızlı bir çözülme olacağını öngörüyoruz.

“KKM kaynaklı toplam zarar 833 milyar TL”

KKM kaynaklı toplam zarar 833 milyar TL. Bu zararın yüzde yüzünden fazlası oradan kaynaklanıyor, faaliyet raporumuzda açıklamıştık. Kur farklarından ileri geliyor. Bu da geçen yaz yaşanan kur atağıyla ilgili bir durum. Son dönemde kur makul seviyelere geldikçe KKM’nin yükü olmuyor.”(ANKA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu