Ekonomi

Mehmet Şimşek : Dünya Bankası’ndan 1,5 milyar dolar kredi aldık

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin dış kaynak akışını değerlendirirken Dünya Bankası ile gerçekleştirilen iş birliği kapsamında 3 ayrı projeye 1,5 milyar dolarlık finansman temin ettiklerini duyurdu.

Bakan Şimşek, ülkedeki kurumlara proje finansmanı desteği sağlama çabalarının devam ettiğini belirtti. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) deprem bölgesi için açıkladığı 1,5 milyar Euroluk finansman paketi kapsamında 500 milyon Euroluk desteğe ilişkin anlaşmanın imzalandığını hatırlattı.

Dünya Bankası’nın yanı sıra EBRD’den de destek aldıklarını ifade eden Bakan Şimşek, Türkiye’nin ekonomik planlarına olan güvenin dış kaynak akışının devamını sağladığını belirtti. Dünya Bankası ile yapılan iş birliği neticesinde enerji arz güvenliğini sağlamaya ve işletmelerin yeşil dönüşüm süreçlerini desteklemeye yönelik 3 ayrı projeye 1,5 milyar dolarlık kaynak tahsis edildiğini açıkladı.

Bakan Şimşek, Dünya Bankası’ndan gelecek finansmanla gerçekleştirilecek 3 projeye ilişkin detayları paylaşarak, TKYB ve TSKB tarafından yürütülecek “Türkiye Dağıtık Enerji İçin Piyasa Geçişinin Hızlandırılması Projesi”nin yanı sıra Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülecek “Türkiye Sosyal Kapsayıcı Yeşil Geçiş Projesi”ne de kaynak sağlanacağını belirtti.

Bakan Şimşek, son olarak TKYB tarafından yürütülecek “Türkiye Endüstriyel Emisyon Azaltım Projesi” için TKYB’ye 200 milyon avro ve 200 milyon dolar olmak üzere yaklaşık 416,7 milyon dolar tutarında kredi sağlanacağını bildirdi. Şimşek, şunları kaydetti:

“Projeyle KOBİ’lere uygun koşullu finansman sağlanarak daha yeşil üretim sistemlerine geçişleri desteklenecek. Ülkemizin 2053 net sıfır emisyon ve yeşil kalkınma hedefleri doğrultusunda gerekli enerji dönüşümünün gerçekleştirilmesi, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artırılması ve kapsayıcı yeşil dönüşümün sağlanması için Dünya Bankası ile güçlü işbirliğimizi kararlılıkla sürdürüyoruz. Cari dengeyi gözetirken kaynaklarımızı daha üretken ve verimli alanlara yönlendirmeye devam edeceğiz.”

Bakan Şimşek, geçen yıl Türkiye’ye sağlanan dış kaynakların toplamının 8,8 milyar dolara ulaştığını belirterek, bu kaynakların Türkiye’nin ekonomik programına duyulan güvenin bir göstergesi olduğunu dile getirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu