Politika

Mehmet Metiner: Silah bırakılırsa yeni bir çözüm süreci başlayabilir

AKP’li Mehmet Metiner, PKK’nin koşulsuz silah bırakması halinde yeni bir çözüm sürecinin başlayabileceğini söyledi.

Yeni kurulan Demokrasi ve Birlik Derneği (DEMBİRDER) Genel Başkanlığını yapan eski AKP Milletvekili Mehmet Metiner, ‘Kürt sorununun çözümü için yeni bir sürecin başlayabileceğini’ ama bunun ‘PKK’nın koşulsuz olarak silahlarını bırakmasına bağlı olduğunu’ söyledi.

Tigris Haber’den Mahsun Rençber’in sorularını yanıtlayan Metiner “Evet yeni bir çözüm süreci başlayabilir ama PKK koşulsuz olarak silahlarını bırakması lazım. HDP de kendi siyasal gücüne güveniyorsa buyursun, fikirleri ile çıksın. Diyarbakır’da, Hakkâri’de yarışalım. Ama ben Hakkâri’ye gittiğimde hemen tehdit edecek, sonra Türk devleti faşist olacak” dedi.

Metiner HDP için “HDP’nin elinde silah var. HDP şöyle bir partidir. Dağda PKK var, silahlı bir terör örgütü var. Bir kısmına diyor git gazete aç, bir kısmının eline silah veriyor, bir kısmına da git siyaset yap diyor. Ne farkı var?” ifadelerini kullandı.

Metiner, “Bir terör örgütü var, herkese görev veriyor. Terörün siyasetini yapıyorsan en az onun kadar suçlusun. Silahları geri çeksinler, gelsinler demokratik siyaseti demokratik rekabet içinde yapalım. HDP Kürtler için ne istiyor, ben bilmiyorum, siz biliyorsanız söyleyin. HDP silahların arkasına sığınarak, bizim karşımıza çıkmasın” diye konuştu.(Haber Merkezi)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu