Kültür & Sanat

Mehmet Masum Süer’in Roboski fotoğrafına LFI ödülü

Fotoğraf sanatçısı Mehmet Masum Süer, “Yılın Foto Muhabiri Yarışması’nda Roboski’de çektiği bir fotoğrafla ikincilik ödülünü kazandı.

Diyarbakırlı fotoğraf sanatçısı ve serbest gazeteci Mehmet Masum Süer, fotoğraf makinesi markası Leica’nın dergisi Leica Magazine (LFI) ile BarTur Fotoğraf Ödülleri tarafından düzenlenen Yılın Foto Muhabiri Yarışması’nda, 2011 yılında meydana gelen Roboski katliamından sonra köyde çektiği ve katliamda öldürülen çocuklarının fotoğraflarını gösteren annelerin fotoğrafıyla “İnsanlığın Yüzleri” kategorisinde ikincilik ödülünü kazandı.

Yarışmada, Ukrayna ve Afganistan’daki çatışmalardan ve insan göçlerinden çekilen fotoğraflar öne çıkarak birincilik ödüllerini kazandı. Aynı kategoride fotoğrafçı Ron Haviv’in, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’i loş ve boş bir odada tavana bakarken gösteren fotoğrafı da Jüri Özel ödülünü kazandı.

 Yarışmaya bu yıl 80 ülkeden yaklaşık 5 bin fotoğrafçının 12 bin 700 kadar fotoğrafla katıldığı açıklandı.

Ödül kazanan fotoğraflar önümüzdeki yıl önce Almanya’nın Berlin kentindeki F3 Freiraum Für Fotografie fotoğraf müzesinin galerisinde 9-19 Şubat tarihleri arasında daha sonra da iki Avrupa ülkesinde daha sergilenecek.

‘FOTOĞRAFLARI ÜZÜNTÜYLE ÇEKTİM’

Fotoğrafçı Süer, bir yandan son bir yıl içinde üçüncü önemli bir ödülü kazanmanın mutluluğunu, diğer yandan ise Roboski olayı ve bu fotoğrafı çektiği gün gördükleri karşısında duyduğu büyük üzüntüyü yaşadığını belirtti. Süer, “Acı olaydan birkaç gün sonra bir grup arkadaşımla birlikte Roboski köyüne giderek ailelere başsağlığı diledik, acılarını paylaştık. Mezarlıkta ve evlerden çok sayıda fotoğraf çekerek ailelerin acısını belgeledim. Fotoğrafları büyük bir üzüntü içinde çektim” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu