Politika

Mehdi Eker 7 yıl aradan sonra Bakan mı oluyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın revizyon sinyali kulisleri hareketlendirdi. Kulislerde 3 bakanın daha görevden alınacağı konuşuluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın revizyon sinyali kulisleri hareketlendirdi. Kulislerde 3 bakanın daha görevden alınacağı konuşuluyor. Bunların başında ise tartışmalara konu olan Tarım Bakanı Bekir Pakdemir’li geliyor. Pakdemirli’nin yerine Mehdi Eker’in getirileceği iddiaları var.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk kabinesinde yer alan Abdülhamit Gül’ün Adalet Bakanlığı’ndan istifasının ardından yerine atanan Bekir Bozdağ, TBMM’de yemin ederek görevine başladı. Adalet Bakanlığı’ndaki değişikliğin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Gerekirse kabinede yeni değişiklikler yapabiliriz” diyerek revizyon mesajı vermesi siyasi kulisleri hareketlendirdi.

AK Parti kulislerinde 3-4 bakanın değişeceği beklentisi dile getirilirken, “görevden alınacak bakanlar” listesinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ilk sırada sayılıyor.

Erdoğan mesaj vermişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta başında yapılan kabine toplantısı sonrasında Adalet Bakanlığı’ndaki görev değişimiyle ilgili, “Değişen şartlara ve ihtiyaçlara göre kabinede revizyona gitmemiz normaldir. Kabinedeki değişimler de bir bayrak yarışıdır. Gerekirse kabinede yeni değişiklikler yapabiliriz” sözleriyle de değişikliklerin arkasının gelebileceği mesajını vermişti.

Mehdi Eker 10 yıl Bakanlık yapmıştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamaları, yaklaşık bir hafta aradan sonra çalışmalarına yeniden başlayan Meclis kulislerini de hareketlendirdi. Erdoğan’ın son dönemde yaptığı kabine değişikliklerinde, parlamentodan isimleri kabineye taşıması nedeniyle Pakdemirli’nin yerine daha önce Tarım Bakanlığı yapan Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker’in getirilebileceği yorumu yapılıyor.

AK Parti kulislerinde, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun adı da değişecek bakanlar arasında sayılıyor.

Erdoğan’ın kabinenin çoğunluğunu değiştirdiği görülürken,bu değişikliklere istinaden söylenenler ise oluşacak olan kabinenin seçim kabinesi olduğu yönünde.

MEHDİ EKER KİMDİR?

Diyarbakır/ Bismil – 1956, Abdullah, Fehime.

Veteriner Hekim, Tarım Ekonomisi Uzmanı; Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesini bitirdi. Tarım Ekonomisi alanında İngiltere University of Aberdeende master derecesi aldı. THK Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Enstitüsünde Pilotaj yüksek lisansı yaptı. Ankara Üniversitesinde doktora aldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının farklı birimlerinde çeşitli görevlerde bulundu. 2011’de Estonya Cumhurbaşkanlığınca verilen Terra Mariana Şeref Rütbesi ile 2012 yılında küresel açlıkla mücadeleye katkılarından dolayı Fransa Hükûmeti tarafından verilen “Chevalier dans I’Ordre du Merite Agricole (Tarım Alanında Şövalye Liyakat) nişanına layık görüldü. Değişik konularda gazete ve dergilerde yayımlanmış çok sayıda makalesi ile tarım sektörü ile ilgili 2 kitabı bulunmaktadır.

22, 23, 24 ve 26. Dönemde Diyarbakır Milletvekili seçildi. Avrupa Konseyinde parlamenter olarak çalıştı. 59, 60, 61 ve 62. Hükûmetlerde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak görev yaptı. AK PARTİ MKYK Üyesidir.

İngilizce, Kürtçe ve Arapça dillerine vakıf olan Eker, evli ve 3 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu