Yaşam

MEB’den Kürtçe Kurslarına yeşil ışık

Milli Eğitim Bakanlığı, Halk Eğitim Merkezleri bünyesinde Kürtçe’nin Kurmanci ve Zazaki lehçelerinin öğretilmesi için önemli bir karara imza attı. Bakanlığın onayı ile ilk kez Kürtçe modül yayınlandı.

ürkiye’de ilk olan uygulama ile Halk Eğitim merkezlerinde, Yabancı Diller (Kürtçe-Kurmanci, Zazaki) A1 Seviyesi kurs programı açıldı. Bu uygulama ile vatandaşlar ilk kez resmi dil öğrenecek ve sertifika alacak. Kursa başvuru yaşı 10 olarak belirlendi.

Çözüm süreci döneminde denenen ancak daha sonra rafa kaldırılan uygulama 6 yıl sonra hayata geçiyor. Milli Eğitim Bakanlığı, illerin Halk Eğitim Müdürlükleri’ne gönderdiği modüllerle, programı başlattı. Program kapsamında Kürtçe’nin Kurmanci ve Zazaki lehçelerini öğrenmek isteyenler Halk Eğitim Müdürlükleri’ne başvurabilecek. Başvuru yaşı 10 olarak belirlendi. 10 yaş altı kişilerin kabul edilmediği kursta öğretmen olmak isteyen Kürt Dili ve Edebiyatı mezunlarının, Halk Eğitim Müdürlüğü’ne başvurularının olması gerekiyor.

Sınıfların açılabilmesi için 12 kişinin başvurması şart

Kürtçe ve Zazaca lehçelerini öğrenmek isteyen 12 kişinin talep etmesi durumunda Halk Eğitim Müdürlüğü bünyesinde sınıflar açılabilecek.  Öğretmenler, ek ders ücreti karşılığı çalıştırılacak. A1 seviyesinde verilecek kurs 120 saat, A2 seviyesinde verilecek kurs ise 150 saat sürecek.  Mezun olanlara “Kurs Bitirme Belgesi” verilecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu