Yaşam

Mardin’de PAK’ın Kürtçe Seçmeli Ders Broşür Dağıtımına polis engeli

PAK 03.02.2022 günü Mardin’in Kızıltepe ilçesinde aileleri çocuklarını Kürtçe seçmeli derse kaydetmeye çağıran broşürler dağıtma kararı aldı. Daha önce sosyal medya üzerinden de bu etkinlik duyurulmuştu.

PAK yönetici ve üyeleri Cumhuriyet Meydanı’nda(Özgürlük Meydanı) broşür dağıtımına başladı. Ama daha önce meydana gelmiş olan polisler, broşürlerin dağıtılmasına müdahale ettiler.

Polis yetkilisi ‘’ Mardin Valiliği’nin almış olduğu karar gereğince, broşür dağıtmak için önceden Kızıltepe Kaymakamlığı’ndan izin almanız gerekirdi. Şu anda izinsiz bir eylemde bulunuyorsunuz. Broşürleri dağıtmanıza izin veremeyiz’’ dedi.

PAK Genel Başkan Yardımcısı ve Mardin İl Başkanı Bedran Acar ve PAK yöneticileri polislere ‘’Broşürleri dağıtacağız’’ dediler.

Bedran Acar polislere ‘’Kürtçe seçmeli ders hakkı elbette ki yeterli değildir, ama yine de  ana dille eğitim yolunda bir  hakkımızdır ve ailelere Kürtçe seçmeli dersi tercih etmeleri için çağrıda bulunmak istiyoruz. PAK olarak aynı broşürü bir iki gün önce Batman ve Diyarbakır’da da dağıttık. Ama oralarda polis hiçbir müdahalede bulunmadı. Şu anda yapmakta olduğunuz müdahale aslında ailelerin seçmeli ders olarak Kürtçeyi seçmelerini engellemeye yönelik bir tutumdur. Biz broşürleri dağıtacağız’’ dedi.

PAK PM üyeleri ve PAK yöneticileri de Bedran Acar’ı destekleyerek, broşürü dağıtma kararlılığını dile getirdi.

Polisler de ‘’Bize kesin emir gelmiş, broşürleri dağıtamazsınız’’ dediler.

Ama PAK yöneticileri de ‘’Biz broşürü dağıtacağız, siz de gerekli yasal prosedür neyse onu uygularsınız’’ dediler.

Bunun üzerine polisler Bedran Acar ve Şeyhmus Ünal’ın kimliklerine el koydular.

Polisler ve PAK yöneticileri arasındaki tartışmayla birlikte Cumhuriyet Meydanı’ndaki halk kalabalık bir şekilde orada toplanmaya başladı.

Halk polislere tepki göstererek PAK’lıların kararlı tutumlarını desteklemeye başladı.

PAK’lılar broşürleri dağıtmaya başladılar. Büyük bir kitle de PAK’lılarla birlikte  broşürleri dağıtmaya katılım gösterdi.

Polis broşür dağıtımını izlemeye ve yer yer müdahaleye devam etti.

 Ama, Cumhuriyet Caddesi, Dörtyol ve Urfa Yolu’na kadar 2000’den fazla broşür dağıtıldı.

Bedran Acar polislere ‘’ Böylesi bir etkinliğe müdahale etmeniz doğru değildir. Yasal işlem yapmak da elbette ki sizin tercihinize kalmıştır’’ dedi.

PAK’ın Kızıltepe’de gerçekleştirdiği Kürtçe seçmeli derslere katılım çağrısını içeren broşür dağıtma etkinliği halkın bizzat katılımı ve büyük ilgisiyle başarılı ve kararlı bir şekilde son buldu.

03.02.2022

PAK Basın ve İletişim Bürosu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu