Politika

Mardin’de Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na: Kimi kandırdığını zannediyorsun?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mardin’de “Türkiye Yüzyılı” ve “Gençlik Buluşması” programlarına katıldı. CHP Genel Başkanı  Kılıçdaroğlu’nun helalleşme çağrısına tepki gösteren Erdoğan, “Helalleşeceksen önce gel Diyarbakır Anneleriyle helalleş” Bu nasıl helalleşme? Kimi aldatıyorsun? dedi.

 Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Mardin’de düzenlenen “Türkiye Yüzyılı-Değerlerin Yüzyılı” programına katıldı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alıp “Sen önce gel Diyarbakır Anneleriyle helalleş” diyen Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle: 

Şimdi birileri, ‘helalleşmeye’ gelecekmiş. Sen önce helalleşmeye gideceksen, gel Diyarbakır Anneleriyle helalleş. Eğer helalleşmeye geleceksen, önce 10, 11, 12, 13, 14, 15 yaşındaki kızları Kandil’e kaçıranlar var ya onlarla kol kola gezmeyi bırak, onlarla beraber olmayı bırak. Bir taraftan onlarla dirsek temasında olacaksın, bir taraftan onlarla beraber seçime girmenin hazırlığında olacaksın, bir taraftan altılı masanın altına da onları sokmaya çalışacaksın. Bu nasıl helalleşme? Kimi aldatıyorsun? Kimi kandırdığını zannediyorsun? Bu millet artık bunları yutmaz ve 2023 bunun cevabı olacak.

Buluşmaya katılan bir genç, Erdoğan’dan seçimin ne zaman olacağıyla ilgili tüyo istedi:

“Seçim normalde Haziran’da denildi. Ama mayıs’ta olacağı da söyleniyor. Başkanım bununla ilgili sizden bir tüyo alabilirsek ona göre plan çizeceğiz kendimize.”

Erdoğan gencin sorusuna şu sözlerle cevap verdi:

“Şimdi acele etme tüyoda. Çünkü Cumhur İttifakı olarak şöyle bir dertleşelim, oturalım inşallah. Ondan sonra tüyoyu değil de gerçeğini biz size veririz”

“Bir gece ansızın gelebileceğimizi gösterdik ve göstereceğiz”

Gündeminde; NATO görevine Ege’deki Yunan tacizi ve Türk jetlerinin buna anında verdiği karşılık da vardı. Atina yönetimini uyardı.

“Dün veya bugün yine Ege’de bazı çılgınlıklar yaptılar. Bizimkiler de gerekeni yaptı. Yapma işte rahat dur bizimle uğraşma. Bizim sizinle Ege’de dolaşma gibi bir şeyimiz yok. Sizin gibi gençlerle beraber evelallah biz o birilerine bir gece ansızın gelebileceğimizi gösterdik ve göstereceğiz.”

Yasakların değil, tüm vatandaşlarımızın inancını özgürce yaşayabildiği, kendini özgürce ifade edebildiği bir Türkiye’yi inşa etmeye çalıştık. Şu anda tüm dünyada altyapısıyla, üstyapısıyla örnek bir Türkiye var. Bunu ben söylemiyorum, dünyanın liderleri söylüyor.

Son 20 yıldır ekonomiyle birlikte demokrasimizi de güçlendirmek, özgürlüklerin önündeki engelleri kaldırmak için canla başla çalışıyoruz. Türkiye’yi hak ve hürriyetler alanında dünyada parmakla gösterilen bir konuma getirmenin zorlu mücadelesini veriyoruz. Allah’a hamdolsun, bu uzun süreçte karşılaştığımız onca engele, maruz kaldığımız onca saldırıya rağmen, milli iradeyi güçlendirme yolunda pek çok başarıya imza attık. Daha evvel bırakın fiiliyata dökmeyi, telaffuz etmenin bile büyük bir cesaret gerektirdiği, adına ‘sessiz devrimler’ dediğimiz reformları tek tek hayata geçirdik. Tek parti faşizminden başlayarak, 27 Mayıs’tan 28 Şubat’a kadar, toplum hafızamızda derin yaralar açan acıları iyileştirmenin çabasında olduk.

“PUTİN ‘FİYATI SİZ BELİRLEYİN” DEDİ, KABUL ETTİK”

Birkaç aydır Türkiye’nin doğalgaz hub’ı (merkez) olma gündemi var. Rus gazının Avrupa’ya Türkiye üzerinden satılmasıyla gündem başladı. Bu hafta da Türkmenistan’a gittiniz, gazla ilgili gündem oluştu. Silivri’de doğal gaz yer altı depolama tesisi açtınız. Bu konuda ülkemizin böyle rol üstleneceğini ne zaman öngördünüz?” sorusuna karşılık Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu uzun zamandır gündemimizde olan bir durumdu. Bunu Sayın Putin ile defalarca görüştük ve Sayın Putin Türkiye’yi bu noktada bir ‘hub’ olarak kabul etti ve ‘Türkiye üzerinden Avrupa’ya bu doğalgazı verebiliriz hatta hatta fiyatı da siz belirleyin.’ dedi. Biz de kabul dedik ve TürkAkım olarak inşallah bunun adını da koyduk. Türkmenistan’da yaptığımız seyahatte de Azerbaycan, Türkmenistan ve Türkiye olarak üçlü böyle bir adımı atıp alamayacağımızı konuştuk. ‘Niye olmasın’ dendi ve şimdi bir görevlendirme yaptık. Bu görevlendirme de. Benim Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığım ekibiyle, Azerbaycan ekibiyle Türkmenistan ekibiyle bir ön çalışma yapacaklar. Bu ön çalışmadan sonra da biz liderler olarak tekrar bir araya geleceğiz. Nasıl bir yol haritası belirleyeceğiz bunun kararını inşallah vereceğiz. Çünkü Türkmenistan’dan, özellikle Azerbaycan üzerinden böyle bir doğalgazın ülkemize gelmesi bizi çok daha rahatlatacaktır.”(Haber Merkezi)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu