Yaşam

Maraş’ta 7,4 büyüklüğünde deprem

Maraş’ta 7.4 şiddetinde deprem meydana geldi. Deprem bir çok kentte hissedildi.

Maraş’ın Pazarcık ilçesinde saat 04.17’de 7,4 büyüklüğünde deprem kaydedildi. AFAD açıklamasına göre deprem, yerin 7 kilometre derinliğinde gerçekleşti. Çok sayıda ilden de hissedilen depremin 30 saniyeden fazla sürdüğü öğrenildi.

Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü 7.5, yerini ise Gaziantep Şehitkamil olarak açıkladı.

Peşinden 4.26’da Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde 6.4 ve  4.28’de 6.6, yine Gaziantep’in İslahiye ilçesinde 4.26’da 6.5 büyüklüğünde üç büyük deprem daha meydana geldi. Bunların artçı deprem olduğu düşünülüyor.

Deprem Doğu ve Güneydoğu’daki illerde de hissedildi. Kahramanmaraş’ın yanı sıra Gaziantep, Malatya, Batman, Bingöl, Elazığ, Kilis, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şırnak, Van, Muş, Bitlis, Hakkari, Adana, Osmaniye ve Hatay’da da hissedilen deprem nedeniyle bazı vatandaşlar binalardan çıkarak dışarıda bekledi. Şehir merkezlerinde uzun araç kuyrukları oluştu.

Gelen ilk verilere göre, bölgede çok sayıda binanın yıkıldığı görüldü. Malatya’da birkaç binanın yıkıldığına dair bilgiler var. Gaziantep’in de depremden çok fazla etkilendiği öğrenildi. Malatya, Adıyaman ve Diyarbakır’da yıkılan binalar olduğu belirtiliyor.

Şanlıurfa Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, kentte 16 binanın yıkıldığını 5 kişinin öldüğünü söyledi.

Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz ise şehirde 34 binanın yıkıldığını, 5 kişinin hayatını kaybettiğini, kurtarma çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Maraş Seçkinler sitesi C blok Büyükşehir Belediye karşısında binanın altında kalan Yaşar İhsan Pak, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla yardım istedi. Farklı illerden de sosyal medyada paylaşım yaparak enkaz altında olduklarını söyleyenler var.

Diyarbakır’da Tesisler mevkiinde bulunan Toyota servisinin hemen yanında 7-8 katlı apartman yıkıldığı belirtiliyor. 

Bakanlar AFAD Koordinasyon Merkezinde

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, İçişleri Bakanı Soylu, Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, Kahramanmaraş depreminin ardından çalışmaları AFAD Koordinasyon Merkezinde koordine ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu