Bilim & Teknoloji

Mantar evrimi keşfedildi: Mycena mantarları Dünyayı İstila Edebilir!

Kopenhag Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nün yeni araştırması, geleneksel olarak saprotrofik (yani cansız organik maddenin ayrıştırıcısı) olarak kabul edilen bu mantar cinsinin evrimsel bir sıçramanın ortasında olduğunu öne sürdü. Araştırma Çevresel Mikrobiyoloji dergisinde yayınlandı .

Biyologlar, yaygın olarak kaporta mantarı olarak bilinen Mycena cinsi mantarların, ölü ağaç ve bitkilerden beslenen mantarlar olduğunu uzun zamandır biliyorlar. Kopenhag Üniversitesi’nin yeni araştırması, bonelerin aynı zamanda işbirliği yapmaya çalıştıkları genç, sağlıklı ağaçlara ve bitkilere de ulaşabildiğini gösteriyor. Bunu yaparak mantarların ekolojik rollerine ilişkin anlayışımızı zorlayan evrimsel bir sıçrama yaptılar.

Mantar sporları havada yüzer. Miselyumlarının ince şeritleri yüzeyler boyunca sürünür. Kendilerini mantar büyüme ağlarına sarmak için savunmasız konakçılar ararlar. Kurbanları daha sonra kendi yutma ve dağılma ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılabilir. Mantarların canlıları istila etmeye başlaması, mantarların yalnızca ölüleri yediğini düşünen biri için korkunç bir düşüncedir.

Ancak Danimarkalı mikologlar, kaporta mantarı olarak bilinen yerel Mycena’yı hedefledikten sonra, yine de bazı benzerliklerin ortaya çıktığı belirttiler.

Kopenhag Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nün çalışmasında rol alan Christoffer Bugge Harder. “DNA çalışmalarını kullanarak, Mycena mantarlarının canlı bitki konakçılarının köklerinde tutarlı bir şekilde bulunduğunu bulduk. Bu, kaportaların, benzersiz bir şekilde cansız bitki materyalini ayrıştırıcı olmaktan, canlı bitkileri istilacı olmaya kadar, evrimsel bir gelişim sürecinde olduğunu gösteriyor.” bilgisini paylaştı.

Araştırma aynı zamanda bu mantar türlerinden bazılarının karşılıkçı olarak hareket edebildiklerinin, yani ağaçlarla simbiyoz içinde yaşayabildiklerinin erken belirtilerini bile gösterdiğini gösteriyor. The Last of Us’taki korkunç mantarlardan farklı olarak araştırmacılar, bitkinin bakış açısından bakıldığında Mycena’nın öncelikle iyilik yapmaya çalıştığına inanıyor. Bu, yaşayan konakçılarıyla uyum içinde yaşadıkları bir tür evrimsel kur yapma biçiminde gelir.

Araştırmacı, “Bazı Mycena türlerinin bitkiler için vazgeçilmez bir besin olan nitrojeni bitkilerden gelen karbonla değiştirdiğini görüyoruz” diyor.

Christoffer Bugge Harder, “Mantarlar canlı bir bitkiye girdikten sonra üç strateji seçebilirler: Zararlı parazitler olabilirler ve yeni konakçılarının hayatını emebilirler; akbabalar gibi gizlenip zararsız bir şekilde bitkinin ölmesini bekleyebilirler ve ilk ziyafet çekenler olabilirler. ‘leş’ veya birlikte çalışmaya başlayabilirler. Bazı Mycena türleri yavaş yavaş işbirliği yapma yeteneğini geliştiriyor, ancak henüz ince ayar yapılmamış.

Diğer mantarların, örneğin Amanita cinsinin, milyonlarca yıl önce geliştirdikleri bir yetenek olan canlı bitkilerle birlikte çalıştıkları biliniyor. Ancak Amanitalar, konakçıları olmadan hayatta kalma yeteneklerini çoktan kaybetmiş durumda. Biz de geleneksel olarak bu şekilde bölüştük. mantarlar kesin olarak ayrı ekolojik gruplara ayrılır: karşılıklı, parazitik veya saprofitik,” diye açıklıyor.

Mycena ekolojik nişlerin arasında bir yere düşüyor gibi görünüyor.

Harder, “Bu katı ayrım giderek daha fazla sorgulanıyor ve Mycena araştırmamız çizgilerin bulanıklaştığını destekliyor. Bazı Mycena’lar kendi çözümlerini buldu ve birçok farklı ekolojik rolü kapsıyor” diyor.

Mycena’daki karbon izotoplarına bakarak araştırmacılar, bu mantarların hem saprotrofik ayrıştırıcılar hem de karşılıklıcı olduğu sonucuna varabildiler. Ve belki de parazittir.

Harder, “Mycena’lar fırsatçıdır. Amanita’nın aksine, bitkileri istila etmeye gerek kalmadan kolayca büyüyebilirler, ancak fırsat ortaya çıkarsa bu büyük bir avantajdır. Ayrıca mantarlar nitrojeni daha kolay alabileceğinden, nitrojen sunabilecekleri canlı kökleri de ararlar. bir ağaçtan daha makul bir fiyata” diye açıklıyor.

Ödeme, ya konakçı yaşarken karbon şeklinde gelir, ya da dost canlısı konakçı öldüğünde ve hasta ayrıştırıcı işe koyulduğunda. Ya da belki her ikisi de.

İnsanın yarattığı bir fırsatı yakalamak

Mycena’nın aradığı elverişli koşullar insan faaliyetleriyle ilgili gibi görünüyor .

“Bu adaptasyonda biz insanların bir rol oynadığına inanmak mantıklı çünkü tek kültürlü plantasyonlarımız, örneğin orman meşcerelerimiz mantarlara uyum sağlamak için en uygun koşulları sağladı. Mantarlar bu fırsatı değerlendirmiş gibi görünüyor” diyor .

Milyonlarca yıldır cansız bitki örtüsüyle beslenme konusunda uzmanlaşmış türlere saprotof mantarlar adı veriliyor.

Canlı bitki örtüsüyle beslenen türlere parazit mantarlar denir.

Canlı ağaçlar ve bitkilerle simbiyotik olarak bir arada yaşayan ve konakçılarıyla besin alışverişinde bulunan mantarlar, karşılıklılık olarak bilinir.

Bununla birlikte, mantarların geleneksel olarak katı bir şekilde üç ekolojik nişe bölünmesi giderek daha fazla sorgulanmaya başlandı. Mycena, çizgileri bulanıklaştıran mantarın yeni bir örneğidir.

Mikolog, “Uzmanlar yaşlı ormanlarda gelişiyor. Bu senaryoda Mycena’nın yaşayan ağaçlara yerleşme şansı pek yok çünkü özel mantarlar bu doğal ortamda zaten mevcut ve başkalarının içeri girmesine izin vermiyor” diyor.

Öte yandan, aynı yaştaki genç bitkilerle insan tarafından yetiştirilen homojen tarlalar Mycena’ya bir şans veriyor çünkü özel mantarlar henüz kendilerine yerleşmiyor. Aynı durum Kuzey Kutbu gibi zorlu ortamlar veya çevrede çok sayıda otlayan hayvanın bulunduğu rahatsız ortamlar için de geçerlidir.

Christoffer Bugge Harder, “Bu yerler birçok organizma için zorlu koşullar sunuyor, ancak Mycena bundan yararlanan yerler arasında görünüyor” diyor.

Mantarlardan korkma

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, birçok ağacın kendi yıkımlarının tohumlarını taşıdığını veya en azından etkili bir cenaze müdürünün tohumlarını taşıdığını gösterdi; zira köklerinde gelişen bazı mantarlar, öldüklerinde onları ayrıştırmaya da hazırdır.

Biz insanlar öldükten sonra mantarlar genellikle çürümemizde de önemli bir rol oynar. Ancak Christoffer Bugge Harder, biz hâlâ hayattayken mantarların bizi istila etmesinden endişe etmememiz gerektiğini garanti ediyor.

“İnsan vücudu, ağaçların aksine, bizi her gün maruz kaldığımız muazzam miktardaki sporlardan koruma konusunda son derece beceriklidir” diyor

Bununla birlikte, son yıllarda insan sağlığına yönelik bir tehdit olarak mantar enfeksiyonlarına küresel düzeyde ilgi artmıştır. Bunun nedeni, insan vücudunun savunmasının önemli bir unsurunun, birçok mantarın dayanamayacağı vücut ısısı olmasıdır. Artık iklim değişikliğinin ve özellikle artan sıcaklıkların, mantar krallığında onların vücut sıcaklığımızda hayatta kalmalarını sağlayacak bir adaptasyona yol açabileceği yönünde spekülasyonlar var.

“İnsanların ekolojik yaşam alanıyla ilgili mantar gruplarının gelişebilmesi düşünülemez bir şey değil. Ancak tropikal bölgelerde zaten yüksek sıcaklıklara uyum sağlamış çok sayıda mantar var. Zaten vücudumuzda olmadıklarında, Christoffer Bugge Harder, “etkili bağışıklık sistemimiz sayesinde mantarlardan korkmak veya en azından Mycena hakkında endişelenmek için herhangi bir neden göremiyorum ” diyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu