Kültür & Sanat

Mahatma Gandhi’nin kitabı Kürtçeye çevrildi

Hindistan bağımsızlık mücadelesinin milli ve dini lideri ve kurucu babası Mahatma Gandhi’nin “Bir Özyaşam Öyküsü: Hakikatin Peşinde Başımdan Geçenler” adlı otobiyografik kitabı Kürtçeye çevrildi.

Hindistan’ın lideri Mahatma Gandhi’nin kendi yaşamının önemli dönemeçlerini anlattığı kitabı “Bir Özyaşam Öyküsü: Hakikatin Peşinde Başımdan Geçenler kitabı Kürtçenin Kurmanci lehçesine çevrildi.

432 sayfalık kitabı Fahriye Adsay İngilizceden Kürtçeye çevirdi. Gandhi’nin deneyimlerini satyagraha biliminin ışığı altında tasvir ettiği bu önemli kitabı Avesta Yayınları’ndan çıktı.

Mahatma Gandhi

Hindistan’ın milli ve dini lideri olan Gandhi (Mahatma “Yüce Ruh”) 1869’da Porbandar’da doğdu. Ahmedâbâd Üniversitesi’nde okudu ve Londra’da hukuk çalışmalarını gördü. 1893’de Güney Afrika’da 21 yıl kaldı. Orada Transvaal İngiliz-Hint Derneği’ni ve Indian Opinion Gazetesi’ni kurudu. Bu ülkelerde oturan 150.000 Hintlinin haklarını savundu. Hint Bağımsızlık sistemi burada hazırlandı. 1914’te yurduna dönen Gandhi, I. Dünya Savaşı sırasında İngilizlere ayrılmadı. Ancak 13 Nisan 1919’da Amritsar’da geçen kanlı olaylardan sonra onlara kesin olarak cephe alındı. Uygulamaya başlanan etkin ve önemli taktikler çerçevesinde bütün Hindistan halkının direnişi ve İngilizlerle işbirliği yapmamaya çağrıldı. 1922 Delhi Kongresi’nden sonra İngiliz yetkili organlarınca 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 1920’de yalnız protesto direnişinin lideri olan Gandhi artık ülkenin milli kahramanıydı. 1930’da İngiltere’ye karşı açıkça mücadeleye girişti, yeniden tutuklandı. Bundan sonraki yıllarda Gandhi birçok kez tutuklanıp serbest bırakıldı, ünlü açlık grevleri yaptı ama hemen eylemini bir siyasi zaferle noktaladı. Nihayet 15 Ağustos 1947’de Hindistan’ın bağımsızlığına kavuştu. Ruhundaki yücelik ve ender rastlanan zekâ, çağdaşıyla tarihin en önemli kişilerinden olan Gandhi, siyasi ve yapısal inançlarının yapısal yapısının içinde Cayna dininden yaşıyordu. 30 Ocak 1948’de bağnaz bir Brahman tarafından Yeni Delhi’de öldürüldü.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu