Connect with us

Dünya

“Macron Biden ve Erdoğan ile görüşecek”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un önümüzdeki günlerde Amerika Başkanı Joe Biden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile konuşacağı açıklandı.

ransa Cumhurbaşkanı ve AB Dönem Başkanı Emmanuel Macron, ülkesindeki cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasının hızlanmasına rağmen, tüm mesaisini Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan krizin çözümüne harcıyor. Paris’teki resmi kaynaklar, Ukrayna krizinin çözümü için yoğun diplomatik temaslarını sürdüren Macron’un, önümüzdeki günlerde Amerika Başkanı Joe Biden ve krizin çözümünde arabuluculuk rolü üstlenmek isteyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile konuşacağını açıkladı.

Rakip cumhurbaşkanı adayları, seçimlerde aday olabilmek için, belediye başkanlarından alınması şart olan “500 imzayı” toplamaya çalışırken, daha adaylığını resmen açıklamadan 500 imzayı bulan Macron, anketlerde de rakiplerinden açık farkla önde olmanın da rahatlığıyla, iç tartışmalara hiç katılmadan, zamanının önemli bir dilimini diplomasiye ayırıyor.

Perşembe günü Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelensky başta olmak üzere çok sayıda liderle görüşen Macron, 7 Şubat Pazartesi günü Moskova’ya giderek Putin ile, 8 Şubat Salı günü de Kiev’de Zelensky ile yüzyüze görüşecek. Ancak bu buluşma öncesi krizin çözümünde rol alabilecek aktörlerle haftasonu da görüşmeye devam edecek.

Macron, Cumartesi günü İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile telefonda görüşecek. Macron’un, Biden ve Erdoğan ile de telefonda görüşeceğini açıklayan Elysee kaynakları bu iki görüşme için bir tarih vermedi.

Macron’dan sonra Scholz gidiyor

Macron’un ardından, Almanya Başbakanı Olaf Scholz da Ukrayna için süren diplomasi trafiğine katılıyor. Scholz, gelecek hafta önce Washington’a giderek Başkan Biden ile görüşecek. Alman lider, bu ziyaretin ardından, Macron’dan bir hafta sonra, 14 Şubat’ta önce Kiev’e, 15 Şubat’ta da Moskova’ya gidecek. Macron ve Scholz, önümüzdeki hafta Berlin’de Weimar Üçgeni formatında, Rusya tehdidinden en çok kaygı duyan AB ülkesi Polonya’nın Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile biraraya gelecek.

Rusya, Ukrayna, Fransa ve Almanya özel elçilerinin Paris’te başlattığı Normandiya Formatı da, Minsk Anlaşması’nı yeniden canlandırabilmek için 10 Şubat’ta Berlin’de ikinci kez tekrarlanacak.

Macron, Ermeni-Azeri geriliminde de arabulucu

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Cuma günü, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile iki Kafkas ülkesi arasındaki ilişkileri düzeltmek için arabuluculuk yapmak amacıyla biraraya geldi. Video-konferans yoluyla yapılan toplantıya AB Konseyi Başkanı Charles Michel de katıldı.

Görüşmenin ardından Macron ve Michel tarafından yapılan ortak açıklamada, sanal buluşmanın “Brüksel’de, 15 Aralık’ta yapılan AB-Doğu Ortaklık Toplantısı çerçevesindeki arabuluculuk sürecinin bir parçası” olduğu dile getirildi. Açıklamada şöyle denildi: “Cumhurbaşkanı Macron ve AB Konsey Başkanı Michel, bölgede tansiyonu düşürme ve güven inşa etme çabalarını destekleme konusundaki taahhütlerini yinelediler. Tutukluların yakın zamanda serbest bırakılması, kayıp kişileri aramak için devam eden ortak çabaların yanı sıra, demiryollarının rehabilitasyonu üzerine yapılacak çalışmalar dahil olmak üzere, Doğu Ortaklığı Zirvesi’nin toplantılarından bu yana kaydedilen ilerlemeyi değerlendirdiler. Liderler, bu toplantının geniş bir yelpazedeki konuları tartışmak için değerli bir fırsat sağladığı konusunda anlaştılar. AB ve Fransa, istikrarlı, güvenli ve müreffeh bir Güney Kafkasya inşa etmek için AGİT dahil diğer ortaklarla birlikte çalışmaya kararlıdır.”(VOA Türkçe)

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir