AnalizOrtadoğu

Lübnan’daki Hizbullah grubu İsrail-Hamas savaşında nasıl kritik bir oyuncu haline geldi?

Lübnanlı milis grubu Hizbullah geçen hafta lideri Hasan Nasrallah’ın İsrail-Hamas savaşının başlangıcından bu yana ilk halka açık konuşmasını yapacağını açıkladığında bölgenin büyük kısmı nefesini tuttu.

Arap dünyasının en güçlü paramiliter gücü olan İran destekli Hizbullah, İsrail’le sınırlı çatışmaya devam mı edecek yoksa kendisini tüm kalbiyle savaşa mı atacak? Lübnan’da insanlar İsrail ve Ortadoğu’daki karar alıcılarla birlikte onun sözlerini analiz etmeye hazır halde ekranlarına yapışık bir şekilde otururken sokaklar boşaldı.

Hizbullah, Hamas’ın İsrail’in güneyindeki 7 Ekim’deki sürpriz saldırısının Gazze Şeridi’nde savaşa yol açmasının ertesi gününden bu yana sınır boyunca İsrail askerleriyle karşılıklı ateş açıyor . Her iki taraf da kayıplar verdi, ancak çatışmanın tırmanarak bölgesel bir kavgaya dönüşmesinden korkuluyor .

Nasrallah Cuma günü yaptığı konuşmada bu kaygılara işaret etti . “Bazıları savaşa girdiğimizi açıklayacağımı söylüyor” dedi. “Savaşa 8 Ekim’de zaten girdik.”

Ancak Hizbullah’ın savaşa daha bütünüyle katılacağını söylemekten kaçındı.

İşte Hizbullah ve liderinin neden İsrail-Hamas savaşının gidişatında kilit oyuncular olduğuna bir bakış.

HİZBULLAH NEDİR?

Şii Müslüman Hizbullah, Direniş Ekseni olarak bilinen bölgedeki İran destekli grup ve hükümetlerden biri.

1982’de Lübnan’daki iç savaş sırasında kurulan Hizbullah’ın ilk hedefi, İsrail’in Güney Lübnan’daki işgalini sona erdirmekti ve bunu 2000 yılında başardı. Bu, İran’ın kendi siyasal İslamcılık markasını ihraç etmek için yatırım yaptığı ilk gruptu.

Grup, ilk günlerinde ABD hedeflerine de saldırılar gerçekleştirerek Washington’un onu terör örgütü olarak tanımlamasına neden oldu.

Londra’daki SOAS Orta Doğu Enstitüsü müdürü Lina Khatib, “İran’ın desteği, Hizbullah’ın Lübnan’ın en güçlü siyasi aktörü ve İran’ın tüm Ortadoğu’da desteklediği en donanımlı askeri aktör olarak konumunu sağlamlaştırmasına yardımcı oldu” dedi. Associated Press.

2006’da Hizbullah savaşçıları bir İsrail devriyesini pusuya düşürüp iki İsrail askerini rehin aldıktan sonra, Hizbullah ve İsrail, beraberlikle sonuçlanan bir ay süren bir savaş yaptı; ancak bu, İsrail bombardımanının güney Lübnan’da geniş çapta yıkıma yol açmasından önceydi.

O zamanlar İsrail’in hedefi Hamas’la olan mevcut savaşına benziyordu: Hizbullah’ı ortadan kaldırmak. Bunun yerine grup daha da güçlendi; yalnızca silahlı bir güç olarak değil, aynı zamanda Lübnan’daki önemli bir siyasi parti olarak da.

Ancak ülke içindeki muhalifler Hizbullah’ı cephaneliğini korumak ve hükümete hakim olmak nedeniyle eleştirdi. Lübnan hükümetinin özel telekomünikasyon ağına karşı önlemler almasının ardından Mayıs 2008’de Beyrut’un bir bölümünü kısa süreliğine ele geçirdiğinde de itibarı zedelendi.

HASSAN NASRALLAH KİMDİR?

1960 yılında Beyrut’un Bourj Hammoud banliyösünde fakir bir Şii ailede doğan ve daha sonra güney Lübnan’a yerleşen Nasrallah, teoloji okudu ve Hizbullah’ın kurucularından biri olmadan önce Şii siyasi ve paramiliter bir örgüt olan Emel hareketine katıldı.

Selefinin İsrail saldırısında öldürülmesinin ardından 1992 yılında Hizbullah’ın lideri oldu. Nasrallah şu anda Lübnan’daki en güçlü siyasi figürlerden biri olarak duruyor.

İsrail’in güneyden çekilmesine başkanlık etmesi ve 2006 savaşına liderlik etmesi nedeniyle pek çok kişi tarafından idolleştirilen onun imajı, Lübnan, Suriye ve Arap dünyasındaki diğer ülkelerdeki reklam panolarında ve hediyelik eşya dükkanlarındaki aletlerde yer alıyor. Ancak kendisini ülkelerinin kaderini İran’a bağlamakla suçlayan Lübnanlılar arasında da muhalefetle karşı karşıya.

Nasrallah’ın aynı zamanda pragmatik ve siyasi tavizler verebilecek biri olduğu da düşünülüyor.

İsrail suikastından korktuğu için yıllardır saklanarak yaşıyor ve konuşmalarını açıklanmayan yerlerden yapıyor.

HİZBULLAH İRAN DESTEKLİ DİĞER GRUPLARLA KIYASLANIR MI?

Hizbullah, sağlam bir iç yapıya ve oldukça büyük bir cephaneliğe sahip olan Arap dünyasının en önemli paramiliter gücüdür. İsrail, 150.000 hassas güdümlü füzeden oluşan bir cephaneliğe sahip olduğunu tahmin ediyor.

Son yıllarda Hizbullah, İran’ın müttefiki Cumhurbaşkanı Beşar Esad’a silahlı muhalif gruplara karşı yardım etmek için Suriye’ye güç gönderdi. Ayrıca Irak, Yemen ve Suriye’de İran destekli milislerin büyümesini de destekledi.

Hatib, Hizbullah’ı, “aynı düzeyde altyapı veya disipline sahip olmayan” İran destekli yeni başlayan grupların “ağabeyine” benzetti.

HİZBULLAH İLE HAMAS ARASINDAKİ İLİŞKİ NEDİR?

Hizbullah doktrin olarak İran’a bağlı olsa da Hamas’la ilişkisi pragmatizme dayanıyor.

Filistinli militan grup 1987 yılında Sünni Müslüman Kardeşler hareketinin bir kolu olarak kuruldu. İran ve Suriye’den aldığı siyasi ve mali destek 2006 yılına kadar artmadı.

Hamas ile İran destekli eksen arasında, Suriye iç savaşı nedeniyle bir ayrılık patlak verdi; burada Hamas, bir süre Suriye’nin çoğunluğu Sünni olan muhalif savaşçılarını destekledi.

Hizbullah’a yakın Lübnanlı analist Qassim Qassir, Suriye konusundaki farklılıklara rağmen “son beş yılda ilişkiler hızlı bir şekilde gelişti” dedi.

Her ne kadar üst düzey Hamas yetkililerinin çoğu Katar’da ve Suriye muhalefetini destekleyen Türkiye’de yaşıyor olsa da, grubun İran saflarına dönüşü onları zor bir duruma soktu.

Aralarında Hamas’ın ikinci komutanı Salih el Aruri’nin de bulunduğu bazı Hamas yetkilileri, o zamandan bu yana Lübnan’a taşındı; burada Hizbullah’ın koruması altındalar ve Lübnan’daki birçok Filistinli mülteci kampında varlık gösteriyorlar.

HİZBULLAH, HAMAS’I KORUMAK İÇİN NE KADAR İLERİ GİTMEYİ İSTİYOR?

Hizbullah’a göre, İsrail-Hamas savaşına tam olarak girmek, ekonomik felaket ve iç siyasi gerilimlerle kuşatılmış Lübnan’ı, karşılayamayacağı bir çatışmaya sürükleme ve gruba yönelik iç muhalefeti körükleme riski taşır.

Ancak İsrail birlikleri Gazze Şeridi’nin kontrolünü ele geçirirken kenarda durmak Hizbullah’ın güvenilirliğini tehlikeye atabilir ve Hamas’ın yenilgisi İran’a bir darbe olur.

Hizbullah’ın İsrail’in kuzey sınırına yönelik sürekli baskısı Hamas’a verdiği desteği gösteriyor ve daha geniş bir müdahale tehdidini açık tutuyor.

Kassir, Nasrallah’ın konuşmasının ardındaki mesajı şu şekilde yorumladı: “Bölgesel savaşın yayılmasını istemiyorsanız, o zaman (Gazze’deki) savaş durmalı.”

Ancak İsrail’in Hamas’ı ezmeye kararlı olduğu ve Gazze’deki Filistinlilerin ölü sayısının 10.000’i geçtiği bir ortamda, Hizbullah’ın bu hassas dengeleme hareketini ne kadar süre devam ettirebileceği belirsiz .

Kassir, “Gazze’de tam bir çöküş yaşanırsa ve olaylar artık tamamen müdahil olma noktasına ulaşırsa hazırdırlar” dedi.(AP)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu