Dünya

Lockerbie’de Düşen Yolcu Uçağındaki Bombayı Yaptığı İddia Edilen Şüpheli Amerika’da Gözaltında

Amerikalı ve İskoçyalı yetkililer 1988 yılında patlama sonucu İskoçya’nın Lockerbie kasabasına düşen yolcu uçağına konan bombayı yaptığından şüphelenilen Libyalı Abu Agela Mesud Kheir’ın Amerika’da gözaltında olduğunu belirtti.

Yolcu uçağı Boeing 747 Londra’dan New York’a uçuyordu. 21 Aralık 1988’de Lockerbie üzerinde meydana gelen patlamada uçak düşmüş, uçaktaki 259 kişiyle alandaki 11 kişi hayatlarını kaybetmişti.

Olay, İngiltere topraklarında meydana gelen en ölümcül terör saldırısı olarak kayıtlara geçmişti.

Amerika Adalet Bakanlığı şüphelinin başkent Washington’da hakim karşısına çıkacağını belirtti. Mesud’un nasıl Amerika’da gözaltında olduğuna dair ise bir açıklama yapılmadı.

Adalet Bakanlığı Mesud’a karşı Aralık 2020’de yeni suçlamalar getirmiş, patlamada önemli rol oynadığını iddia etmişti.

Geçen ay Mesud’un Libya’da bir milis grup tarafından rehin alındığı ve mahkemeye çıkması için Amerikalı yetkililere teslim edileceği yönünde iddialar ortaya çıkmıştı.

Olayla ilgili olarak 2001 yılında sadece Abdelbaset al-Megrahi suçlu bulunmuştu.

Megrahi ömürboyu hapis cezasına çarptırılmış ama kanser teşhisi konmasının ardından İskoçya tarafından serbest bırakılmıştı.

Megrahi, 2012’de Libya’da öldü.

Megrahi sürekli suçsuz olduğunu iddia ediyordu.

Mesud Lockerbie’yle ilgili Amerika tarafından suçlanan üçüncü Libyalı istihbarat yetkilisi olsa da patlamayla ilgili Amerika’da hakim karşısına çıkacak ilk kişi olacak.(VOA Türkçe)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu