Ortadoğu

Liderlerden Raperin mesajları

Irak  Kürdistan Bölgesi liderleri, Raperin’in 32. yıl dönümünü yayımladıkları mesajlarla kutladı.

Mesud Barzani: “Kürdistan Bölgesi, Kürdistan halkı Raperin’inin tarihi ve değerli kazanımlarından biridir.”

Başkan Mesud Barzani, Raperin’in 32’nci yıl dönümü münasebetiyle yayımladığı mesajda, Kürdistan’ın tüm şehitlerinin ailelerini, Peşmerge’yi ve Kürdistan’ın tüm halkını kutladı.

Raperin’in Kürdistan halkının özgür iradesi sayesinde başarıya ulaştığını belirten Başkan Barzani, “Raperin, Kürdistan halkının özgürlükçü iradesi, Peşmerge’nin kahramanlığı Kürdistan özgürlükçü hareketinin planlılığı ve birliği sayesinde başarıya ulaştı” sözlerine yer verdi.

Özgürlük iradesinin kırılamayacağını aktaran Başkan Barzani, “Raperin, dost ve düşmana Kürdistan halkının kalbindeki özgürlük iradesinin hiçbir zaman azaltılamayacağını göstermiştir” dedi.

Kürdistan Bölgesi’ni Raperin’in kazanımlarından biri olarak gösteren Başkan Barzani, “Kürdistan Bölgesi, Kürdistan halkı Raperin’inin tarihi ve değerli kazanımlarından biridir. Bu kazanıma sahip çıkılmalı ve bu kazanım korunmalıdır” ifadelerini kullandı.

Neçirvan Barzani, “Kürdistan halkı, tüm bileşen, güç ve siyasileriyle, Raperin’in başarısından ders çıkarmalı”

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Raperin’in (Ayaklanma) 32’nci yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Raperin’in ve tüm Kürdistan şehitlerinin onurlu şehit ailelerini, kahraman Peşmerge’yi ve tüm bileşenleriyle birlikte Kürdistan halkını kutluyorum. Şehitleri saygıyla anıyor, aziz ruhlarına dua ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Kürdistan halkı şimdi de tüm bileşen, güç ve siyasileriyle, Raperin’in başarısından ders çıkarmalı” diyen Neçirvan Barzani, “Birlik, beraberlik, birbirini kabul etme ve birlikte çalışmayı, milletimiz için başarı ve daha iyi bir geleceğin mayası haline getirmeliyiz” vurgusunda bulundu.

“Raperin, Kürdistan halkının tüm sınıf ve bileşenleriyle, Peşmerge ve Kürdistani Cephe’nin desteğiyle zulme karşı bir bütün olarak tarihi ve sonuç alıcı bir ayaklanmasıydı. Peşmerge ve Kürdistan’ın evlatları özgürlük, yaşam ve Kürdistan halkına daha iyi bir gelecek için canlarını ortaya koyarak, ölüme meydan okumasıydı.

Bu gururlu anmada, tüm çaba ve gücümüzle, Raperin’in kutlu hedefleri ve şehitlerin uğruna canlarını feda ettiği hayallerin gerçekleştirilmesi için çalışmamız gerektiğini yineliyoruz. Nasıl ki Raperin’de birlikte başardıysak, Kürdistan halkı tüm renk ve bileşenleriyle başardıysa, şimdi de başarının ve Kürdistan halkı için daha iyi bir geleceğin garantisi sadece ve sadece birlik ve beraberliktedir.”

Mesrur Barzani: Raperin, Kürdistan halkının dünyaya açık bir mesajıydı

 Başbakan Mesrur Barzani, Raperin’in, Kürdistan halkının birlik ve beraberliği neticesinde ortaya çıktığını vurguladı.

5 Mart 1991’de gerçekleşen Raperin’in (Ayaklanma) 32’nci yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Başbakan Mesrur Barzani, “Tüm Kürdistanlıları, kahraman Peşmergeleri ve onurlu şehit ailelerini en içten şekilde kutluyorum” ifadesini kullandı.

“1991’in şanlı Raperin’i, Kürdistanlı güçlerin, Kürdistan halkının farklı sınıf ve bileşenlerinin birlik ve beraberliğinin ürünüydü ki Kürdistan halkının zulüm, baskı ve işgalden kurtuluş, özgürlüğe ulaşma adına verdiği mücadele tarihinde bir dönüm noktası oldu.

Raperin, Kürdistan halkının, baskı ve işgali reddettiğini, onurlu ve gururlu bir şekilde yaşamak istediğini dünyaya bildiren açık ve net bir mesajdı. Bu kutlu anmada, Kürdistan halkının kazanımları ve anayasal hakları konusunda vatansever Kürdistan halkının ortak tutum ve beraberliğine vurgu yapıyoruz. Bu hakları her şekilde koruyor ve taviz vermiyoruz, Kürdistan’ın imar ve kalkınması kervanını sürdürüyoruz.

Raperin’in yıldönümünde Raperin’in ölümsüz şehitleri ile tüm Kürdistan şehitlerinin anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu