Ortadoğu

Liderlerden ‘Kürdistan petrolü’ anlaşması için mesajlar

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ile Başbakan Mesrur Barzani, Erbil ve Bağdat arasında imzalanan petrol anlaşmasına ilişkin mesajlar yayımladı.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, anlaşmanın imzalanmasıyla ilgili yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı.

“Irak Federal Hükümeti ile Kürdistan Bölgesel Hükümeti arasında bugün imzalanan anlaşmayı memnuniyetle karşılıyorum” diyen Neçirvan Barzani, Başbakan Mesrur Barzani ve Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani’nin rolünü takdir ettiğini söyledi.

Anlaşmanın olduğu gibi uygulanması gerektiğini dile getiren Kürdistan Bölgesi Başkanı, “Dilerim ki bu, diğer sorunların çözümü için de bir başlangıç olur” şeklinde konuştu.

Başbakan Mesrur Barzani de imzalanan anlaşmanın Erbil ve Bağdat arasında yeni, güçlü ve sürdürülebilir bir iş birliğinin temeli olacağını belirtti.

Anlaşmanın Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin çıkarlarına hizmet edeceğine dikkat çeken Başbakan Barzani, olumlu rolünden ötürü Irak Başbakanı Sudani’ye teşekkür etti.

Bütçe tasarısı konusunda Irak Başbakanı ile bir çerçeveye sahip olduklarını kaydeden Mesrur Barzani, yakın gelecekte Petrol ve Gaz Yasası ile ilgili tartışmaların da başlayabileceğini aktardı.

Kürdistan petrolünün ihraç edilmesi önündeki engellerin Irak’ın tümüne zarar verdiğini belirten Başbakan Barzani, “Konumumuz daima, anayasal haklarımıza saygı duyan bir anlaşmaya varmak için Irak’la çalışmak olmuştur” dedi.

“Bugünden itibaren Bağdat ile ilişkilerimiz güçlenecek ve yeni bir güven ve iş birliği dönemine başlayabiliriz” değerlendirmesini yapan Başbakan Mesrur Barzani, anlaşma sürecindeki olumlu katkıları sebebiyle Başkan Mesud Barzani ve Neçirvan Barzani’nin yanı sıra görüşmeleri yürüten Erbil ve Bağdat heyetlerine teşekkür etti.

Irak, Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi ile 2013’ten beri doğrudan petrol ticareti yaparak Bağdat ile Ankara arasında 1973’teki sözleşmeyi ihlal ettiği gerekçesi ile Türkiye hakkında Paris merkezli Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Merkezi (ICC) nezdinde dava açmıştı.Irak Petrol Bakanlığı ise mahkemenin Türkiye’yi 1,4 milyar dolar tazminata mahkum ettiğini ve ayrıca Kürdistan Bölgesi’nden Ceyhan Limanı’na yapılan sevkiyatın durduğunu açıklamıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu