Dünya

Lavrov: Şam, Kürtlerin geçmişte konumlandıkları yeri unutmadı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, ülkesinin dış politikasına dair değerlendirmelerde bulunduğu yıllık basın toplantısında konuştu.

Lavrov, seçim sonrası Irak’taki atmosfer, Kürdistan Bölgesi’nin mevcut durumu, Rojava Özerk Yönetimi ve Şam rejimi ile diyalog süreci, Suriye krizinin akıbeti ve ABD’nin Ortadoğu’daki varlığı ile ilgili sorulara yanıt verdi.

Rûdaw Moskova Muhabiri’nin sorusuna yönelik “Gelecekte Suriye sahasında Kürtlerin statüsüne dair öngörünüz nedir? Irak’ta istikrarın sürdürülmesi noktasında Kürtleri nereye konumlandırırsınız” sorularına cevaben şu ifadeleri kullandı:

“Çok hassas ve çok boyutlu bir konu. İlk başta şunu söyleyeyim; Irak ile iyi ilişkilerden yanayız. Uzun bir tarihe dayanan ilişkilerimiz bulunuyor. Şu anda da ekonomik ilişkilerimiz iyi ve pek çok şirketimiz Irak’ta iş yapıyor. Şüphesiz, Irak ne kadar istikrarlı olursa ilişkilerimiz o denli ileri yöne gidecektir.

Suriye’de de Kürt sorunu ilişkiler önündeki büyük engellerden biri olarak duruyor. Anayasayı yazma komitesinde Kürtler bulunuyor, fakat katılan Kürtler de bütün bileşenleri temsil etmiyor. Bazı Kürt kurumları Anayasa’yı yazma girişiminin dışında kaldı, bazıları ABD’ye sırtını yaslıyor ve bazıları da Türkiye’ye yöneliyor.

“Kürtler ve temsilcilerinin daha uzun vadeli düşünmeleri gerekiyor”

Trump, ABD güçlerini Suriye’den çekme kararı verdiği zaman, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) bizden Şam ile diyalog kurulması için talepte bulundu.  ABD geri çekilmeyi durdurduğu anda ise Şam ile yürütülen diyalog sürecini göz ardı ettiler. Kürtler ve temsilcilerinin daha uzun vadeli düşünmeleri gerekiyor ve önlerini görebilmeleri için ufuklarının daha geniş olması gerekiyor.

“Erbil tecrübesinin çözümde rolü olacak”

Lavrov, “Erbil tecrübesinin çözümde rolü olacak. 2 yıl önce Bağdat ve Erbil’i ziyaret ettim. O zaman Irak ve Suriye’deki tüm taraflarla iletişimdeydim. O tecrübenin Suriye’ye aktırılması gerektiğine inanıyorum” dedi.

“ABD, Fırat’ın Doğusunda ayrılıkçı adımlara zemin hazırlıyor”

Şüphesiz Suriye’nin kaderini belirlemek ABD’nin elinde değil. ABD de diğer ülkeler gibi Suriye’nin toprak bütünlüğünden yana. Fakat pratikte baktığımız zaman Fırat’ın Doğusu’nda bazı ayrılıkçı adımlarının atılmasına zemin hazırlıyor.

İlham Ahmed ve diğer Rojava yetkilileri ile görüşmemizin amacı, onların [Rojava] Suriye devletinin içinde kalmalarına olanak sağlayacak şartları işaret etmek.

“Suriye Hükümeti, Kürtlerin geçmişte konumlandıkları hattı unutmadı”

Bu anlamda Suriye hükümeti şüpheli bakıyor, bunu saklamaya gerek yok. Suriye Hükümeti, Kürtlerin geçmişte, hükümet karşıtı hatta konumlandıklarını unutmadı. Diplomasinin de rolü geçmişte kalan meseleleri çözmek ve iyi ilişkileri tesis etmektir.

Irak’ta yapılan seçimler konusunda şunu söyleyebilirim; karar onların kararı. Fakat şöyle bir mesele var: Basra Körfezi’nin güvenliği. Gördüğümüz kadarıyla ABD, Irak ve Suriye’yi İran ile yaptığı savaş için meydan yapmak istiyor.

Yabancı askeri güçlerin Irak topraklarında bulunduğunu biliyoruz. Kazakistan isteyince KGAÖ Barış Gücü ülkeye intikal etti, ABD operasyonun hemen başında Rusya’nın neden asker gönderdiğini sorgulayarak sebebini açıklamamızı istedi ve elbette Rusya’nın askerlerini çekmesini istedi. Kazakistan bize teşekkür edip çekilmemizi isteyince biz de güçlerimizi çektik.

Fakat ABD ne zaman çekilecek? ABD’den yardım talebinde bulunulmamasına rağmen, ABD Senatosu çekilelim demesine rağmen çıkmadı, çekilmedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu