Dünya

Lavrov duyurdu: İran, Türkiye-Suriye-Rusya üçlü formatına dahil oldu

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, İran’ın Rusya-Türkiye-Suriye 3’lü formatına dahil edilmesi konusunda prensipte anlaşmaya varıldığını açıkladı. 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, başkent Moskova’da Mısırlı mevkidaşı Sameh Shoukry’i ağırladı. Bakan Lavrov ve Shoukry, ikili görüşmenin ardından basın toplantısı için kamera karşısına geçti. Lavrov konuşmasında, Rusya-Türkiye-Suriye arasında üçlü formatta yürütülen görüşmelere İran’ın da dahil edilmesi konusunda prensipte anlaşmaya varıldığını ifade etti. Rusya’nın Türkiye’nin Suriye ile ilişkileri geliştirmeye olan ilgisini desteklediğini belirten Lavrov, bu konuda çalışmalar yürütüleceğini aktardı. Lavrov, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Gerçekten Türkiye Cumhurbaşkanı’nın (Recep Tayyip Erdoğan) Suriye Devlet Başkanı (Beşar Esad) ile ilişkilerin normalleştirilmesine, genel olarak iki komşu ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik ilgisini destekliyoruz ve buna ilişkin çalışmayı mümkün olan her şekilde geliştirmeye hazır olacağız. İran İslam Cumhuriyeti’nin bu işe dahil olması konusunda prensipte anlaşmaya varıldı.”

Sputnik’in aktardığına göre, hem Rusya’nın hem de İran ve Türkiye’nin ‘Astana Üçlüsü’ne dahil olduklarını hatırlatan Lavrov, “Bu nedenle bundan böyle Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleşmesine yönelik temaslara Rusya ve İran’ın da eşlik etmesini mantıklı buluyorum. Zamanlama ve belirli katılım formatlarına gelince, askeri yetkililer seviyesinde mi, diplomatlar seviyesinde mi olacak, bunun üzerinde çalışılıyor” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu