Dünya

Lavrov, Arap Birliği ve Mısır heyetiyle görüştü:

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın başkenti Moskova’da Arap Birliği’nin Rusya-Ukrayna krizini takip etmekten sorumlu Temas Grubu heyetini ağırladı.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt’ın yanı sıra Mısır, Ürdün, Cezayir, Irak ve Sudan dışişleri bakanlarının da yer aldığı heyet, Lavrov ile Ukrayna-Rusya meselesini görüştü.

Konuşmasında Rus ve Ukrayna heyetleri arasında müzakerelerin sürdüğüne işaret eden Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Ukrayna ve Rusya heyetleri arasında müzakereler çevrimiçi ortamda devam ediyor. Rusya, Ukrayna ile bir anlaşmaya varmak için tüm fırsatları kullanmayı hedefliyor. Başkan Putin’in de defalarca dile getirdiği gibi, Putin-Zelenskiy Zirvesi, heyetler arasındaki görüşmeden sonuç çıkınca gerçekleşebilir. Bu sonucun saptanması için böyle bir zirve yapılabilir” ifadelerini kullandı.

Rusya’ya karşı yaptırımları da eleştiren Lavrov, “Batı’nın Rusya’ya yönelik ilan ettiği tamamen gayrimeşru, yasadışı ve emsali olmayan yaptırımlar her şeyden önce dünya ekonomisini, özellikle de Rus tarım ürünlerinin, gübrenin ve diğer birçok ürünün tüketicileri olan ülkeleri çok ağır vuruyor” dedi.

BUCHA’DA SİVİL İNFAZLAR SUÇLAMASINA ‘MİZANSEN’ TEPKİSİ

Ukrayna’nın Bucha kentinde Rus ordusu tarafından sivillerin işkenceyle toplu halde öldürüldüğüne dair iddiaları yalanlayan Lavrov, “Bu tür yalan haberleri meydana çıkaracağız. Daha önce mart başında, Mariupol’de doğum evindeki trajedi olarak gösterilmeye çalıştıkları gibi. Rus ordusu, varlığını yeniden yapılandırılmasının bir parçası olarak 30 Mart’ta Bucha şehrini terk etti. Ardından 3 gün boyunca Bucha Belediye Başkanı televizyona çıkarak şehrine normal hayata dönmeye başladığını, Ukrayna ordusunun oraya girdiğini söylüyordu. Sokakları gösteriyorlardı ve hiçbir ceset yoktu. Üç gün sonra da böyle bir mizanseni organize etmeye karar verdiler” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için sarf ettiği “savaş suçlusu” ifadesine değinen Lavrov, Biden’ın ifadeleriyle ilgili ise “ABD’li politikacıların kötü vicdanlarının göstergesi” ifadelerini kullandı.

MISIR: MÜZAKERELERE ARABULUCULUK ÇABALARINA HAZIRIZ

Uzun süren görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Rusya ile Ukrayna arasında arabulucu olmak istediklerini ifade ederek şunları söyledi:

“Biz Rusya ile Ukrayna arasında doğrudan müzakereleri kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. Askeri çatışmanın bir an önce sona erdirilmesi ve güven inşası için müzakerelerin başlatılması, menfaatler doğrultusunda müzakere sürecinin ilerlemesi için arabuluculuk çabalarına hazır olduğumuzu teyit ettik. Çatışmanın tüm taraflarını, sorunu çözmek için tırmanmayı ve askeri yöntemler kullanmayı bırakmaya çağırdık. Diplomatik bir çözüm ve erken diyalog çağrısında bulunduk.”

ARAP BİRLİĞİ: ‘RUSYA’YA YAPTIRIMLAR BMGK’DE TARTIŞILMALI’

Avrupa Birliği (AB) ve ABD tarafından Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımların Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi mekanizmalarında tartışılması gerektiğini savunan Arap Birliği Genel Sekreteri Gayt ise, “ABD ve Avrupa Birliği tarafından yaptırımların ilan edilmesi ve uygulanması konusunda, Arap devletleri diyalog kurallarına bağlı kalmakta ve bu tür konuların her zaman BM Güvenlik Konseyi ve BM Genel Kurulu’nda tartışılması gerekir” diye konuştu. (DIŞ HABERLER)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu