Politika

Kurtulmuş’tan Zaho açıklaması: Gerçeklerin ortaya çıkarılması için iş birliğine hazırız

Zaho’da 9 sivilin öldüğü saldırıyla ilgili konuşan AK Partili Kurtulmuş, “Iraklı yetkililerle gerçeklerin ortaya çıkarılması için iş birliğine hazır olduğumuzu bir kere daha ifade ediyoruz” dedi.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Irak’taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne bağlı Zaho ilçesindeki saldırıya ilişkin, “Biz Iraklı yetkililerle bu olayın ortaya çıkarılması için her türlü bilginin, her türlü belgenin paylaşılması ve bu olayın gerçeklerinin ortaya çıkarılması için iş birliği yapmaya hazır olduğumuzu buradan bir kere daha ifade ediyoruz” diye konuştu.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Numan Kurtulmuş, AK Parti Burdur İl Başkanlığı Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda konuşma yaptı.

“Türkiye’nin uluslararası arenada sözü dinlenilen bir ülke haline geldiğini” söyleyen Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta her iki ülkenin lideriyle görüşerek, barışçıl bir yol için mücadele ettiğini belirtti.

‘HALKLARIN BİRBİRLERİNE DÜŞMAN OLMASINI İSTEMİYORUZ’

“Bu coğrafyada hiçbir sorunun ilelebet devam etmesini istemeyiz” diyen Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“Halkların birbirlerine karşı düşman ya da birbirlerine karşı rekabet içerisinde değil, insani yarış içerisinde dost ve kardeş ülkeler olarak mücadele etmesini öneriyoruz. Ama başkaları hem savaşların devam etmesini ister hem de yıllardır yaptıkları gibi terör örgütlerinin üzerinden bu bölgelerin hareketsiz kalmasını isterler. ‘DEAŞ’a, PKK’ya, PYD’ye kimler yıllardır destek veriyor?’ sorusunun cevabını bulmadan, ‘Bu bölgeden ne yapılmak isteniyor?’ sorusunu da cevaplandıramayız. Bu coğrafyanın birçok yerinde terör örgütlerinin üzerinden ülkeleri hareketsiz hale getirmek istiyorlar.”

‘ARTIK YETER, BÖLGE İNSANI KATLİAMLARDAN, CİNAYETLERDEN ÇOK ÇEKTİ’

Irak’taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Duhok vilayetinin Zaho ilçesinde 9 sivilin öldüğü saldırıya değinen Kurtulmuş, başsağlığı diledi.

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin’in Türkiye’yi suçladığı saldırıyla ilgili olarak Kurtulmuş, “Bizim sivil halkın en ufak bir şekilde kılına zarar gelmemesi için özel bir gayretimiz olduğunu cümle alem biliyor. Dolayısıyla buradan bir kere daha Burdur’dan ifade etmek isterim, orada yaşanan olayın arkasındaki gerçek neyse bunun ortaya konulması için Türkiye ilk andan itibaren Dışişleri üzerinden yaptığı ilan ettiği pozisyonunu korumaktadır” dedi.

Iraklı yetkililerle iş birliğine hazır olduklarını dile getiren Numan Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Biz Iraklı yetkililerle bu olayın ortaya çıkarılması için her türlü bilginin, her türlü belgenin paylaşılması ve bu olayın gerçeklerinin ortaya çıkarılması için iş birliği yapmaya hazır olduğumuzu buradan bir kere daha ifade ediyoruz. Çünkü artık yeter, bu bölge insanları terörden, bombalardan, katliamlardan, bu tür cinayetlerden çok çekti. İsteriz ki bölgenin halklarının tamamı, Araplar da Kürtler de Türkler de diğerleri de şimdiye kadar yaşadıkları gibi bundan sonra kıyamete kadar birlikte barış içinde yaşasınlar. Terörün Türkiye başta olmak üzere bu coğrafyanın geleceğine bir suikast olduğunu en iyi biz biliyoruz. Binlerce evladını terörle kaybetmiş olan bir milletin çocukları olarak, terörün büyük ve güçlü Türkiye idealindeki yürüyüşüne nasıl mani olduğunu bilen bir ülkenin evlatları olarak dünyadaki bütün terör örgütlerinin bir an evvel silahlarının susmasını, bir an evvel terör örgütlerinin susturulmasını ve arkasındaki güçlerin de teröre destek vermekten vazgeçmelerini isteriz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu