Connect with us

Kültür & Sanat

Kürtlerin aşk sembolü ‘Karanfilli Elma’ canlanıyor

Chalak Events, Sevgililer Günü kapsamında Kürtlerin aşk sembolü “Karanfilli Elma” (Sêva Mêxekrêj) atölyesi düzenliyor. 13 Şubat’ta Ninova Cafe’de gerçekleşecek etkinlik 12.00’da başlayacak. 

Chalak Events platformu, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde 14 Şubat Sevgililer Günü kapsamında “Karanfilli Elma” (Sêva Mêxekrêj) atölyesi düzenleyecek. Atölyede, Kürt kültür ve geleneğinde köklü bir geçmişe sahip olan “Karanfilli Elma”, atölye katılımcıları tarafından yapılacak.

Atölyede aynı zamanda saat 17.00 ila 20.00 sıralarında 3 müzisyen enstrümantal müzik dinletisi yapacak. Bujen Arpacık keman, Sarah Atkinson çello ve Kajîn Dara santur çalacak. Atölyenin bitmesinin ardından saat 21.00’da da Sîdar Ferid atölye katılımcılarına ücretsiz bir konser verecek. Atölye için gereken karanfil, elma ve bileklik Chalak Events tarafından alınacak.

Etkinlik ile Kürt folkloründe önemli bir yeri olmasına rağmen unutulan geleneği canlandırmak amacıyla 14 Şubat’ın Karanfilli Elma Sevgililer Bayramı olarak kutlanılması ve yagınlaştırılması amaçlanıyor. “Karanfilli Elma” (Sêva Mêxekrêj) atölyesi, 13 Şubat saat 12.00 ile 20.00 arasında Ninova Cafe’de gerçekleşecek.

 KARANFİLLİ ELMA GELENEĞİ

Bir Kürt geleneği olan ve aşk ve barış imgesini temsil eden Karanfilli Elma’nın 100 yıl boyunca olduğu gibi kaldığına, koku ve rahiyasını koruduğuna inanılıyor. İran’da Kürtlerin yaşadığı Mukriyan ve Erdelan ile Irak’ta Süleymaniye’ye yakın Germiyan Bölgesi’nde yaygın olan bu geleneğin Zerdüştlükten beri binlerce yıldır devam ettiği belirtiliyor.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti Turizm Genel Kurulu, Karanfilli Elma’yı resmi olarak ilk Kürt sembol ve hediyesi olarak tanımıştı. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

FACEBOOK Yorumları: