Ortadoğu

KÜRTLERE KARŞI SUÇLAR RAPORU YAYINLANDI

“5 yıl sonra Irak’ta Kürtlere yönelik etnik temizlik devam ediyor”

Rapor 16 Ekim 2022’den itibaren şu adresten erişilebilir olacaktır: https://crimesagainstkurds.org

16 Ekim 2022, Kürt referandumunun ardından Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerin Irak federal hükümet güçleri ve İran destekli milisler tarafından işgal edilmesinden bu yana beş yıl geçti. Kürtlere Karşı Suçlar, Kürt nüfusuna karşı işlenen insan hakları ihlalleri hakkında açık kaynaklı bilgiler toplar. Kürtlere Karşı Işlenen Suçlar Soruşturmaları, devam eden yaygın ve sistematik etnik temizlik kampanyasının soykırım, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar anlamına gelebileceğini ortaya koymaktadır.

Raporu indirin: https://en.tjwg.org/wp-content/uploads/2022/10/The-New-Ethnic-Cleansing-of-the-Disputed-Territories.pdf

“Kürtlere Karşı Suçlar: Tartışmalı Bölgelerin Yeni Etnik Temizliği”başlıklı yeni rapor, Irak devleti, İran destekli milisler ve IŞİD tarafından gerçekleştirilen ihlalleri belgeliyor:

 • Zorla yerinden edilme
 • Cinayet, kaçırma, tecavüz
 • Tarım arazilerinin yakılması ve müsaderesi
 • Gazetecilere taciz
 • Kültürel ayrımcılık
 • İstihdam ayrımcılığı

Bu suçlar için adalet ve hesap verebilirlik zor olmaya devam ediyor. Uluslararası aktörler ve paydaşlar suistimalleri durdurmak, hesap verebilirliği uygulamak ve mağdurları geri kazanmak için harekete geçmelidir. Rapor, Irak devletinin yükümlülükleriyle ilgili ihlalleri gösteren seçilmiş vakaların ön yasal analizini içeriyor.

Açık kaynak soruşturması yoluyla, Kürtlere Karşı Suçlar belgelendi

 • 2017 ve 2022 yılları arasında 122 belgelenmiş cinayet vakası (2 gazeteci dahil)
 • 2017 ve 2022 yılları arasında çiftlikte yanan 51 belgelenmiş vaka
 • 2017 ve 2022 yılları arasında belgelenmiş 25 kaçırma / kaçırma vakası
 • Irak devletinin etnik temizlik direktifleri

Kürtlere Karşı Suçlar da Bildiriliyor

 • Kürt güvenlik güçlerine ve sivillere saldırmak için kullanılan Amerikan tarafından sağlanan silahlar
 • Gazeteciler taciz edildi ve öldürüldü
 • IŞİD ve milisler aracılığıyla Kürtleri yerinden etmek için kullanılan güvenlik boşluğu

Raporun baş yazarı Jaya Srivastava şunları söyledi:

“Enfal kampanyası sırasında Kürtlerin imhası dünyanın görmesi için görülebiliyordu. Irak federal hükümeti artık Kürtleri gazla öldürmüyor, ancak dünya uzaklara bakarken etnik temizlik devam ediyor.”

Araştırmacı Susie Y. Hill şunları söyledi:

“Kürt hayatlarının değeri son 2-3 ayda dibe vurdu ve kimse bunu bilmiyor. Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Uluslararası Adalet Divanı’nın bu sistematik etnik temizliğin faillerini soruşturma ve kovuşturma zamanı gelmiştir.”

İsimsiz Kürt Yazar şunları söyledi:

“Bugünlerde Kerkük’te bir Kürt’ü öldürmek çok kolay. Irak devleti, tartışmalı bölgelerin statüsü hakkında referandum yapma konusundaki anayasal yükümlülüğüne saygı göstermeli ve Kürt ve diğer azınlık nüfuslarına yönelik ihlaller için geçici adalet mekanizmaları oluşturmalıdır.”


TJWG ve Access Accountability, Kürtlere Karşı Suçlar’ın dönüm noktası niteliğindeki raporlarını yayınlamalarına yardımcı oldu.

Kürtlere Karşı Suçlar Irak, Suriye, Türkiye ve İran’ın Kürdistan bölgelerinde meydana gelen ihlallere odaklanan uluslararası merkezli bir araştırmacı grubudur. Kürtlere Karşı Suçlar, bu alanlarda meydana gelen ihlaller konusunda farkındalığı artırmak, failler için hesap verebilirliği ve mağdurlar için restorasyonu ilerletmek için daha etkili bir savunuculuk yürütmek için araştırmalar yürütmektedir.

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Exit mobile version