Politika

‘Kürtçeye Kürtlere dair daha çok konuşsunlar’

CHP’nin üç gün sürecek ‘Belediye Başkanları Çalıştayı’ Van’da başladı. 248 belediye başkanı gün boyunca sokakta Vanlılarla bir araya gelecek.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında organize edilen çalıştaya 11’i büyükşehir belediye başkanı olmak üzere 248 il-ilçe belediye başkanı katılıyor. “Geliyor Gelmekte Olan” ve “Bizim Belediye Başkanları Van’da” sloganlarıyla düzenlenen çalıştayın ana gündem maddesi ise yaklaşan genel seçimler olarak belirlendi.

‘CHP’NİN LOGOSUNU UNUTAN KÜRT SEÇMENE KENDİMİZİ HATIRLATIYORUZ’

Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre Son genel seçimlerin yapıldığı tarih olan 2018’de yüzde 2.6, 31 Mart yerel seçimlerinde ise yüzde 1.9 oy alan ana muhalefet partisinin Van’daki hedefi gelecek seçimlerde en az bir CHP milletvekili çıkarmak. CHP Van teşkilatındaki partililere göre ikinci CHP koltuğu da sürpriz değil fakat biraz daha çalışmak gerekiyor.

Yoğun bir hazırlık yaparak çalıştayı organize eden CHP Van İl Teşkilatı’nda görevli partililere göre yıllar sonra CHP yönetimindeki yenilenme Kürt seçmen için oldukça önemli ve bunun etkisi gelecek seçimlerde daha da görünür olacak. “CHP’nin logosunu unutan Kürt seçmene kendimizi hatırlatıyoruz. İhmal etmişiz ama telafi edeceğiz” diyen partililere göre özellikle cumhurbaşkanlığı seçiminde Van ve çevre kentlerde yaşayan Kürt seçmenler belirleyici konumda olacak.

Yaklaşık bir milyon 200 bin kişinin yaşadığı Van’da, 2011 yılında yaşanan depremin ardından açığa çıkan olumsuz ekonomik tablo, bölge halkının anlatımına göre son iki yılda iyice kötüleşti. İşsizlikten mustarip olan ve “Cebimiz para görsün diye İranlı turistlerin gelişini bekliyoruz” diyen Vanlılara göre bu dönemde CHP’lilerin gelişi isabetli bir karar.

CHP’li belediye başkanı ve parti yöneticilerinin kent sokaklarına çıkışından bir gün önce konuştuğumuz işsiz bir genç, kentin CHP’lileri ilgiyle beklediğini belirterek, “Kendimizi anlatacak birini buluruz ağabey. Arkadaşlara eşe dosta sıkıntımızı anlatmaktan biz de onlar da sıkıldı. Biraz da siyasetçiler sıkılsın” dedi. Bu sırada yan masadan başka bir genç ise “Misafirlerdir oğlum dertlerinle sıkma canlarını sen de…” sözleriyle müdahale etti.

CHP’liler için esnafta da hummalı bir hazırlık bir gün öncesinden kendini belli ediyordu. Kente “renk geldiğini” söyleyen bir esnaf, “İmamoğlu dükkanıma gelirse yemek yemeden yollamam he valla” dedi. Bir başka esnaf ise daha önce oy vermese de CHP’lilerin kente gelişinin olumlu olduğunu ifade ederek, “Haritada yerimizi bulabilmişler. Biz de pusulada belki onların yerini buluruz” ifadelerini kullandı.

Vanlıların hazırlığının yanı sıra CHP belediye başkanları çalıştayı için güvenlik önlemlerinin had safhada olduğunu belirtmek gerek. Kentin pek çok noktasında zırhlı araçlar konuşlandırılırken, CHP’lilerin kaldıkları tüm otellerin kapısında da en az iki polisin bekledi.

CHP’LİLER SOKAKTA: ADAYINIZI NİYE BELİRLEYEMEMİŞSİNİZ?

CHP’lilerin Van’daki çalıştayının dikkat çeken bölümünü kent merkezindeki esnaf ziyaretleri oluşturdu. Otelde kapalı kapılar ardında sınırlı kalmayan program tüm Van merkezine ve ilçelerine yayıldı. Özellikle kent merkezini ziyaret eden 77 CHP’li belediye başkanı her bir köşede öbek öbek Vanlılarla sohbet etti, dertlerini dinledi, CHP’yi anlattı.

Kentin ana caddelerinde ve bu caddeleri birbirine bağlayan ara sokaklarda biraz dolaştığınızda en az bir belediye başkanı ve onu çevreleyerek soru soran Vanlıları görmek mümkündü. “Ülkenin hali ne olacak”, “Seçim olsun kurtarın bizi” cümlelerinin yanı sıra yer yer, “CHP bizi ihmal etti ama hoş gelmişsiniz”, “Adayınızı niye belirleyememişsiniz” ifadeleri de bu sohbetlerde kayda geçti. CHP’nin daha çok görünür olacağını söyleyen partililer, adaylık sorularına da “Sabredin çok güzel olacak” yanıtları verdi.’

Van sokaklarında her belediye başkanına dönük ilgi vardı fakat en çok ilgiyi iki isim çekti. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kamuoyunun “aday olacaklar mı” tartışması yaptığı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş gezdikleri sokaklarda alkışlarla ve sloganlarla karşılandı.


Cuma namazının ardından İmamoğlu’ndan önce camiden çıkanlar kameraları karşılarında görünce zafer işaretleri yaptı. Yer yer “açılın da çıkalım” sitemlerine bir kişi, “He valla sizin için gelmemişiz. Başkan için gelmişiz” ifadeleriyle yanıt verdi. Tam bu diyaloğun ardından camiden çıkan İmamoğlu büyük bir destek ve ilgiyle karşılandı.

‘KÜRTÇEYE KÜRTLERE DAİR DAHA ÇOK KONUŞSUNLAR’

İmamoğlu’na yönelik ilgi esnaf ziyaretleri sırasında da sürdü. Emekli olduğunu, çalışamadığını, “8 nüfusa” 2 bin 500 lira emekli maaşıyla bakmaya çalıştığını söyleyen bir kişi, CHP’lileri işaret ederek, “Ekmek alamıyoruz. İnsanlar perişandır. Erdoğan’ın enkazını bunlar temizleyecek” dedi.

Bu kısa sohbetin ardından İmamoğlu’nu ve onun etrafındaki kalabalığı caddenin köşesinden izleyen bir kadının yanına gittik. “Hoş gelmişler” diyerek sohbete başlayan kadına göre CHP’nin Van’a gelişi önemli fakat “hemen değişim” için yeterli değil. CHP’nin Kürtleri daha yakından anlamaya çalışması gerektiğini belirten kadın, “Kürtçeye Kürtlere dair daha çok konuşsunlar. Biz olmadan kazanamayacaklar. Hoş gelmişler ama arayı soğutmasınlar” ifadelerini kullandı.

MANSUR YAVAŞ’A KÜRTÇE ‘HOŞ GELDİNİZ’

CHP’lilerin yoğun olarak sahada olduğu Van caddelerinde bir köşede biraz beklediğinizde duyabileceğiniz iki soru vardı. “Mansur Yavaş nerede” ile “İmamoğlu nerede” sorularına bazen yanıt dahi almadan hızlı adımlarla gidenler ilk buldukları kalabalığın arasına girerek oradaki sohbete dahil oldu. İmamoğlu’nun aksine Van programı biraz daha geç başlayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da kentte ilgiyle karşılandı. Yavaş Cumhuriyet Caddesi boyunca yüze yakın kişiyle fotoğraf çektirdi. Yavaş’ın yürüyüşü sırasında ilginç de bir anekdot dikkatimizi çekti. Kürtçe “hoş geldiniz” denilen Yavaş’a bir başka kişi ise bozkurt selamıyla “hoş geldiniz” dedi. 

‘DAHA ÇOK KÜRTLERE DOKUNURLARSA KÜRTLER DE ONLARA OYLARIYLA DOKUNUR’

CHP’li belediye başkanlarının sahadan çekilmelerinin ardından konuştuğumuz bir kişiye göre bu siyasetçilerle toplumun karşılaşması Van’a da, Vanlılara da iyi geldi. Kentte muhatap bulmakta zorlandıklarını, sorunlarını anlatacak yetkililerle karşılaşamadıklarından söz eden Vanlı bir yurttaş “Oy vermesek de sempatimizi kazandılar bu da hoş değil midir ağabey” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Helaleşme” çağrısını hatırlatan bir başka Vanlı ise ziyareti, “Bunu dedikten sonra arkası gelir mi diye bekliyordum, Van’a geldiler. Demek ki olumlu gidecekler. Daha çok Kürtlere dokunurlarsa Kürtler de onlara oylarıyla dokunur” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu