Kültür & Sanat

Kürtçe tiyatro oyununun yasaklamasına tepki

Deniz Özer ve Bahoz Özsunar’ın sahneye koyduğu ‘Kral ve Travis’ oyunu İstanbul’da engellendi. Tiyatrocular sahneyi terk etmeyeceklerini söyledi, polis tiyatroyu ablukaya aldı.

Şano Ar tarafından Kürtçeye çevrilen, Antep ve Ağrı’da sahnelenmesi engellenen ‘Kral ve Travis’ oyunu, İstanbul’da Şişli Kaymakamlığı tarafından engellendi.

Tiyatrocu Deniz Özer ve Bahoz Özsunar’ın sahneye koyduğu oyunun, bugün İstanbul Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde sahnelenmesi bekleniyordu. 24 Aralık 2023’te oynanan oyun bu kez yasaklandı.

Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde hazırlıklarını sürdüren tiyatro ekibine oyunun oynanmayacağı iletildi. Bilet satışlarının yapıldığı oyunun engellenmesine ilişkin herhangi bir gerekçe söylenmedi.

Kürtçe tiyatro oyununa saatler kala yasaklanmasına tepki gösteren Kürt tiyatrocular, sahneyi terk etmeyeceklerini söyledi: “Bugün bizim oyun Şişli Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. Polis kapıları kapatmış. İzleyicilerin içeri girmesine izin vermiyorlar. Biz de sahnedeyiz. Sahnemizi terk etmeyeceğiz Kürt sanatı sahipsiz değildir. Biletini alıp buraya gelenler arkadaşlardan özür dileriz. Mağduriyetinizi anlıyoruz. Biz buradayız. Saat kaç olursa olsun burada olacağız.”

Bu arada oyunun yasaklanmasına tepki gösteren oyuncular ve bazı izleyiciler abluka altına alındı. Oyuncu Bahoz Özsunar’ın kardeşi Uğur Özsunar’ın da gözaltına alındığı öğrenildi. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu