Connect with us

Analiz

Kürt sorunu ve İYİ Parti

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in danışmanı Baver Miroğlu, Akşener’in Diyarbakır ziyaretini ve burada verdiği mesajları Medyascope’dan Ferit Aslan’a değerlendirdi.

Miroğlu, “Ölerek, öldürerek hiçbir şeyi çözemezsiniz. Bunu herkes bilir. Hamaset yapabilirdi burada. Akşener, verebileceğini sunar, veremeyeceğini sunamaz” dedi. Kürtlerin kazanımlarını korumak ve yeni kazanımlar elde etmek için İYİ Parti’de yer almaları gerektiğini söyleyen Miroğlu, Altılı Masa’nın göstereceği adayın kendi seçim çalışmasını belirleyeceğini ve HDP dahil kiminle görüşmesi gerektiğine kendisinin karar vereceğini belirtti.

“Akşener’in Diyarbakır mesajları önemli bir kilometre taşıydı”

İYİ Parti lideri Meral Akşener’in danışmanı Baver Miroğlu, Akşener’in Diyarbakır ziyaretiyle ilgili olumlu tepkiler aldıklarını belirterek, “Biliyorsunuz bizim partimiz ve Meral Hanım meseleye Türk-Kürt diye bakmıyor, ‘coğrafya kaderdir’ diye bakıyor. Verilen mesajlar İYİ Parti içinde de gündem yarattı. Merkez bir parti ve herkesi kucaklayan bir partiyiz. Mesajları 85 milyonu ile daha bir bütünleştirdi. Mesajları 85 milyonu bir kez daha bütünleştirdi. Türk, Kürt, Laz, Çerkes, Arap, Süryani, Ermeni herkesin bütün değerleri ile bütünleşmesini sağladı. Diyarbakır’dan verilen mesajları önemli bir kilometre taşı olarak değerlendiriyorum” dedi.

“Bölgede İYİ Parti’nin milliyetçi cenahta olduğuna dair algı var, biz merkez partiyiz”

Miroğlu, zaman darlığı nedeniyle Akşener’in sokakta insanlarla bir temasın olmadığını ancak kendisinin bölgede 10 gün kalıp İYİ Parti’ye destek çalışması yürüteceğini ve Akşener’in de yeniden bölgeye geleceğini söyledi. Partilerine yönelik bir önyargının da olduğunu söyleyen Miroğlu, “Aslında bölgede İYİ Parti’ye karşı önyargı şundan kaynaklanıyor. Sanki milliyetçi cenahta bulunan bir parti gözüyle bakılıyor. Biz kendimizi merkezde konumlandıran bir partiyiz. Bölgeyi bu konuda biraz ihmal etmişiz. Meral Hanım gençlerle bir araya gelip onları dinliyor. Sadece Kürt gençlerin katıldığı bir toplantı yaptı. Meral Hanım, Türkü ve Kürdü ile tüm gençlerin kader birliğine inanıyor” diye konuştu.

“Kazanımların korunması ve yeni kazanımlar için İYİ Parti’de olmayı önemsiyorum”

Bir Kürt olarak İYİ Parti’de olmayı önemsediğini vurgulayan Akşener, “İleride başbakan olacak bir kişi var. Bu partide Kürtlerin daha fazla yer alması gerektiğini düşünüyorum. Kazanımlarımızı böyle korursunuz. Daha fazla kazanım elde etmek istiyorsanız burada yer almanız gerekir. Vatandaşlarımızla biraz daha hemhal olsak, biraz daha konuşsak ortak paydada buluşmamızda bir sorun yoktur” dedi.

“Değişim isteyen herkesin Erdoğan’ın karşısındaki adaya oy vereceğini inanıyorum”

Meral Akşener’in Diyarbakır’daki “Silahlara veda” mesajını sorduğumuz Miroğlu, şöyle yanıt verdi:

“Ölerek, öldürerek hiçbir şeyi çözemezsiniz. Bunu herkes bilir. Hamaset yapabilirdi burada. Akşener, verebileceğini sunar, veremeyeceğini sunamaz. Kısa yoldan zengin olma peşinde olanların hikayesini biliyoruz. HDP’nin kurduğu bir ittifak var. Bizim ise Altılı Masa grubumuz var. 41 ilin dışında birlikte liste yaparak ittifaka evrilme gibi bir durumumuz söz konusu. Biz ayrı, HDP ayrı bir ittifaktır. Değişim isteyen herkesin Erdoğan’ın karşısındaki adaya oy vereceğine inanıyorum. Bir abluka kültürü Türkiye’de hakimdir. HDP’yi kapatma davasıyla yakaladılar. İmamoğlu’na bir ceza verdiler. Yani hükümet ayakta kalabilmek için sizi birileriyle yaftalıyor. Akşener, toplumu birbirinden ayrılmadan bilerek isteyerek, bir gruba bu mesajı vermemiştir. Genel bir mesajdır. HDP ile ayrı iki parti ve ittifaklarımız vardır. Değişim isteyen herkes Erdoğan’ın karşısındaki adaya oy vereceğine inanıyorum.”

“Kazanacak adayda diretiyoruz ama Altılı Masa’yı zorlama lüksümüz yok”

Altılı Masa’da bulunan her liderin aday olma hakkının bulunduğunu ama kendilerinin işi şansa bırakmayacak ve kazanacak aday peşinde olduklarını dile getiren Miroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “‘Ben de şansımı denemek istiyorum’ gerekçesi bizim için bu dönemde geçerli olacak bir gerekçe değil. Bu seçim parlamenter sisteme geri dönüş seçimidir. Seçimi kaybederseniz bir daha parlamenter sisteme dönemeyiz. Bazı liderler aday olmanın kendi hakları olduğunu görebilir. Ama biz kazanacak adayda diretiyoruz. Ama masayı zorlama gibi bir niyetimiz ve lüksümüz yok. Altılı Masa’nın kazanacak adayı 13. Cumhurbaşkanı olarak ve bizi mevcut durumu kurtaracaktır.”

“Masanın adayı kimlerle görüşeceğine kendisi karar verecek”

Miroğlu, ortak cumhurbaşkanı adayının HDP ile görüşüp görüşmeyeceği konusundaki sorumuzu ise şöyle yanıtladı:

“Masanın göstereceği aday HDP’nin ve Kürtlerin de, Türklerin de oyunu almaya talip olacak kişidir. Seçilen aday, kendi seçim sürecini kendisi ayarlayacak. Seçim çalışmasını o yürütecektir. Her kesime yönelik bir dil geliştirecektir. Adayın kendisi kapsayıcı olacak, bütün partileri kapsayacak ve bu durum İYİ Parti ile alakalı bir durum değil. Bölge seçmeni şunu bilmelidir. Kürtler bütün partilerde olmalıdır. Bir kişi, iki kişi değil, onlarca, yüzlerce, binlerce olmalıdır. Haklarımızı korumak ve kazanım elde etmek istiyorsanız bir yerde kümelenemezsiniz. Kazanım elde edemezsiniz. Kürtler gelip İYİ Parti’de siyaset yapsınlar, destek versinler. Genel Başkanımız Meral Akşener yapmayacağı şeyi söylemez. Yapacağı zaman da yapar.”

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir