Politika

Eski DEP Milletvekili Mahmut Alınak: Öcalan ‘seçimlerde taraf olmayın’ diyebilir”

Eski Demokrasi Partisi (DEP) Milletvekili Mahmut Alınak, ‘Öcalan çıkıp seçmene asla ‘CHP veya AKP’ye oy verin’ demez. ‘Bu koltuk kavgasında tarafsız kalın’ diyebilir’ yorumunu yaptı.

Eski Demokrasi Partisi (DEP) Milletvekili Mahmut Alınak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Edirne’deki en büyük hesabı İmralı’dakine verecek” sözlerinin ardından başlayan “İmralı-Edirne hesaplaşma” polemiğiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İmralı’da görüşmelerin başladığını düşündüğünü, AKP’nin yanlış bir hesap yapmaz ise Erdoğan’ın Öcalan’ın devreye konulması ile ikinci turda seçilebileceğini söyledi. Alınak, “Öcalan çıkıp seçmene asla ‘CHP veya AKP’ye oy verin’ demez. ‘Bu koltuk kavgasında tarafsız kalın’ diyebilir. Böyle bir çağrısı bana göre büyük anlamda karşılık bulacaktır” ifadelerini kullandı.

‘ERDOĞANIN SÖZLERİ ERKEN SEÇİM HABERCİSİ’

Medyascope’ta Ferit Aslan’ın programına katılan Kürt siyasetçi Mahmut Alınak, Erdoğan’ın “İmralı-Edirne hesaplaşma” polemiğini gündeme getirmesinin erken seçimin habercisi olduğunu söyledi.  Alınak, “Ben daha önce Erdoğan’ın Bahçeli’nin desteği ve onayı ile Öcalan ile yeniden ilişkiye gireceklerini söylemiştim. Doğru bir hesaplama ve zamanlama ile Öcalan’ın desteğini alan Erdoğan ikinci turda ipi göğüsleyecektir. Öcalan, seçimde aktif rol alırsa bu seçimin sonucunu etkileyecektir. Cumhur İttifakı belki Parlamento’da çoğunluğu kaybedecektir ama cumhurbaşkanlığını alacaktır. Bu da devlet içinde bir çatışma ve kaosa yol açacaktır” dedi.

‘ÖCALAN’IN ÇAĞRISI CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE ETKİLİ OLACAKTIR’

İstanbul seçimleri öncesinde İmralı’dan getirilen mektup konusunda iktidarın ders almış olduğunu tahmin ettiğini söyleyen Alınak, “Erdoğan ve MHP, tarih sahnesindeki rollerini bitirmemek için İmralı’nın kapısını çalacaktır. Bana göre görüşmeler başlamıştır. Bir zamanlama hatası yapılmaz ise görüşmeler ile birlikte Öcalan üzerindeki tecrit kalkacak ve Öcalan’ın yapacağı bir çağrı cumhurbaşkanlığı seçimi üzerinde yüzde yüz olmasa bile etkili olacaktır” diye konuştu.

‘TARAFSIZ KALINMASINI İSTEYECEKTİR’

Öcalan’ın seçimle ilgili nasıl bir tutum takınacağıyla ilgili tahminde bulunan Alınak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öcalan’ın çıkıp ‘CHP’ye oy verin’ demesi için hiçbir sebep yoktur. ‘Erdoğan’a oy verin’ dese Erdoğan’ın bugüne kadar yaptıklarını da meşrulaştırmış olacaktır. Bana göre Öcalan, bu koltuk kavgasında tarafsız kalınmasını isteyecektir. Bu çağrısı ya avukatları ya da siyasetçiler üzerinden olabilir. Bunun karşılığında Öcalan’ın talepleri de olacaktır. Sadece tecritin kaldırılması değil, bir müzakere başlamış olacaktır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu