Politika

Kürt siyasetçi Almanya’da kaymakam oldu

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bulunan Minden Lübecke Bölgesi’nde pazar günü yapılan kaymakamlık seçimini Kürt siyasetçi Ali Doğan kazandı. Sosyal Demokrat Partili (SPD) Doğan, 15 Ocak’ta yapılan seçimlerin ilk turunda yüzde 42.32 oy almış, bu yüzden seçimler ikinci tura kalmıştı.

Bielefeld Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Doğan, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından yaptığı konuşmada, “Çok mutluyuz. Başından beri önemli konuları işledik ve  insanlara ulaşmayı başardık” dedi. Doğan ilk icraatlarından birinin kliniklerin içinde bulunduğu olumsuz durumu ele almak olduğunu kaydetti.

Doğan, 8 yıl kaymakamlık görevinde kalacak. 

Almanya’da kasaba ve köylerin bağlı oldukları Kreis (Bölge) olarak adlandırılan ilçelerde kaymakamlar en büyük mülki amir olarak görev yapıyor. Eyalet yönetimlerinde görev yaptığı ilçeyi temsil ediyorlar ve çoğu eyalette halk tarafından seçiliyor.

Kaymakamların sorumlulukları ise güvenlik, eğitim ve sağlık gibi alanları kapsıyor. Minden Lübecke Bölgesi, bin 152 kilometrekarelik bir alanı kapsıyor. 311 bin nüfusu bölgede 11 ilçe ve kasaba bulunuyor.(DW Türkçe)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu