Ortadoğu

Kürt Şeyhin oğlu: Babamın katili bizzat Beşar ve Mahir Esad’dır

Suriye istihbaratı tarafından kaçırıldıktan sonra katledilen Şeyh Maşuk Haznevi’nin oğlu Dr. Murşid Haznevi, “Şehit Şeyh Maşuk Haznevi’yi işkence eden bizzat Beşat Esad’ın kardeşi Mahir Esad’dır. Katil şu an sarayda oturan Beşar Esad’dır” dedi.

Kürt İslam alimi Şeyh Maşuk Haznevi, 10 Mayıs 2005’te Şam’da Suriye istihbaratı tarafından kaçırılmış ve ardından 1 Haziran 2005’te Deyrezor’da cansız bedeni bulunmuştu.

Rojava’da halkın öncülerinden biri olan Şeyh Maşuk Haznevi’nin katledilişinin üzerinden 17 yıl geçti.

Rûdaw TV’de Dilbixwin Dara’nın sunduğu bültene konuk olan Şeyh Haznevi’nin oğlu Dr. Murşid Haznevi, babasının katillerinin hukuk önünde yargılanması konusunda hiç bir adımın atılmadığını söyledi.

Hanevi, “katili tanıyor musunuz” sorusuna, “Elbette. Katil bugün Şam’da sarayda oturuyor. Beşar Esad’dır katil. Kardeşi Mahir Esad’dır. Bunu temsilen söylemiyorum. Yani temsil ettikleri rejim yaptı demiyorum. Katil Beşar veya Mahir Esad’dır dediğimde belki birileri rejimi kastettiğimiz sanır. Ama şehit Şeyh Maşuk Haznevi’yi işkence eden bizzat Mahir Esad’dır” dedi.

Babasının davası için Şam’a gittiğini, bazı avukatlarla görüştüğünü anlatan Haznevi, “Fakat Baas rejimi bizden sadece fotoğrafları ortaya çıkan bazı şahıslar hakkında dava açmamızı istiyordu. Ben bunu kabul etmedim. Mahkeme salounda açıkça suçlunun Mahir Esad olduğunu belirttim. Bu nedenle dava resmen askıya alındı” ifadesini kullandı.

Dr. Murşid Haznevi, davayı Avrupa’daki mahkemelere ve Lahey’e götürdüklerini ve Avrupalılardan destek gördüklerini dile getirdi.

Şeyh Haznevi’nin davası uğruna mücadelenin sürdüğünü belirten Dr. Murşid Haznevi, “Bu dava Kobani’de, kutsal Kürdistan bayrağı altında özgürce bir araya gelip bu söyleşiyi yaptığımızda amacına ulaşmış olacaktır” diye konuştu.

Şeyh Maşuk Haznevi

Kamışlo’nun Til Marûf köyünde dünyaya gelen Şeyh Maşuk Haznevi, babası Şeyh İzeddin Haznevi’nin izinden giderek ömrünü İslam ilmini öğrenmeye adadı. Nakşibendi şeyhi olan ailesinin Serhat’tan buraya göç ettiği söyleniyor.

Haznevi, Kamışlo’da 12 Mart 2004’te başlayan ve Rojava’daki diğer kentlere yayılan halk ayaklanması esnasında halka hitaben yaptığı açıklamalar ve çağrılarla ayaklanmanın öncülerinden oldu.

Beşar Esad yönetimindeki Suriye yönetimini çok sert dille eleştiren Şeyh Maşuk Haznevi, bu çıkışı nedeniyle rejiminin hedefi haline geldi.

Şeyh Maşuk Haznevi, 10 Mayıs 2005’te gece Şam’da ikamet ettiği evde Suriye istihbaratı tarafından zorla kaçırıldı. Haznevi, Şam’a yakın bir cezaevinde ağır işkencelerden geçirildi. Rojava halkı bu süreçte onun için birkez daha ayaklandı.

28 Mayıs 2005 günü, gördüğü ağır işkenceler nedeniyle Şam’da bulunan Tişrin Askeri Hastanesi’ne acil olarak götürüldüğü ve aynı gün hastaneden çıkarıldığı öğrenildi. 31 Mayıs 2005’te, Suriye emniyet güçleri Haznevi’nin mezarının bulunduğunu haber vererek evletlarını alıp Deyrezor’a götürdü. 1 Haziran 2005 günü de Şeyh Maşuk Haznevi’nin naaşı açık bir mezarda ailesine verildi.

Şeyh Maşuk Haznevi, yaklaşık 500 bin kişinin katıldığı bir cenaze töreniyle, Kamışlo’daki Kudurbeg Mezarlığı’nda toprağa verildi. Kürt Şeyh’in “Hak sadaka ile değil, güç ve kudretle alınır” sözü Rojava’da hala dilden dile dolaşıyor.

Şeyh Maşuk’un ailesinin yaşadığı ev, 2014’te IŞİD tarafından talan edildi. Ailesi ve çocukları köyden göç etmek zorunda kaldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu