Yaşam

Kürt sanatçıların konserlerinin yasaklanması, ırkçı zihniyetin dışa vurumudur

Kürt sanatçı Aynur Doğan’ın Kocaeli’nin Derince ilçesinde 20 Mayıs’ta vereceği konser, AKP’nin yönetimde olduğu Derince Belediyesi tarafından iptal edilmişti. İptal gerekçesi olarak Derince Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, “İlçemiz sınırları içerisinde özel bir firmanın yapacak olduğu konser organizasyonunun, yapılan detaylı inceleme sonucunda uygun olmadığı tespit edilmiş olup, etkinlik belediyemiz tarafından iptal edilmiştir” denilmişti.

Metin-Kemal Kahraman’ın 17 Mayıs’taki Muş konseri de valilik tarafından yasaklanmıştı. Bütün bu ve bunun gibi Kürt sanatçılarına yönelik gerekçeli ama özünde gerekçesiz kararlarla iptal edilen konserlere ilişkin bir tepkide Kürdistan Özgütlük Partisi'(PAK) tan geldi, PAK yaptığı yazılı açıklamada Kürt sanatçılarına yönelik yasaklamaları kınadı. PAK’tan yapılan yazılı açıklama şöyle:

Kürt sanatçı Aynur Doğan’ın konserine Kocaeli Derince Belediyesi’nce, Metin ve Kemal Kahraman kardeşlerin konserine Muş Valiliği’nce izin verilmedi.
Daha önce de İstanbul’da sokak müziği yapan Kürt sanatçılar polislerce engellenmişlerdi.
Kürt sanatçılar konser için başvuru yaptıklarında, ilgili kurumlar repertuarlarında Kürtçe eserler olup olmadığını sormaktadırlar.
Bu yasaklayıcı uygulama ve örnekler, siyasal iktidarın izlemiş olduğu Kürt karşıtı siyasetin, ırkçı hezeyanlara sahip kimi kraldan daha kralcı kişi ve kurumlarca, hangi boyutlara vardırıldığının somut göstergeleridir.
Kürt diline, Kürt müziğine yönelik tüm ırkçı uygulamaları, yasakları  kınıyoruz.
Hangi partiden, hangi siyasal görüşten hangi din ve mezhepten, hangi sosyal kategoriden olursan olsun tüm Kürtleri; insan haklarından, özgürlük, adalet, eşitlikten yana tüm insanları bu vb. ırkçı, yasaklayıcı, anti- demokratik anlayış ve uygulamalara karşı el ele vermeye, seslerini yükseltmeye çağırıyoruz.

18.05.2022

PAK Basın ve İletişim Bürosu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu