Kültür & Sanat

Kürt sanatçı Mem Ararat’ın konseri ‘Kürtçe şarkı’ gerekçesiyle iptal etti

Sanatçı Mem Ararat, Ankara’daki konserinin Keçiören Belediyesi tarafından “Kürtçe şarkı söyleneceğini bilmiyorduk” denilerek iptal edildiğini duyurdu.

Keçiören Belediyesi ise organizasyon şirketinin salonu tiyatrocu Mehmet Esen’in gösterisini gerekçe göstererek kiraladığını, Mem Ararat’ın konser yapılacağının tespit edilmesinin ardından sözleşmenin feshedildiğini belirtti. Mem Ararat’ın gerçek adının Mehmet Esen olduğunu hatırlatmamız üzerine belediye yetkilisi, “Sahne ismini söylemeleri gerekiyor” dedi.

Belediyeden bir yetkilinin konserin organizasyonunu yapan Ziz Müzik’i arayarak, “Konserde Kürtçe şarkı çalınacağını bilmiyorduk, Keçiören Belediyesi olarak buna izin veremeyeceğiz ve bu yüzden tek taraflı olarak sözleşmeyi feshediyoruz” dediğini, sosyal medya üzerinden Kürtçe ve Türkçe yaptığı açıklamayla aktaran Mem Ararat,, 4 Aralık 2021 tarihinde Ankara Keçiören Belediyesine bağlı Neşet Ertaş Kültür Merkezi Salonunda gerçekleştirmeyi planladıkları konserin iptal edildiğini bildirdi. aktaran Mem Ararat, yaşanan bu duruma tepki gösterdi ve “Kuşkusuz bu bir nefret suçudur. Kürtçeye dönük bu nefret suçunu işlediği için Keçiören Belediyesi’ni esefle kınıyorum” dedi.

Sanatçı Mem Ararat’ın Ankara’daki konserinin Keçiören Belediyesi’nce iptal edildiğini belirttiği açıklaması şöyle:

“Bildiğiniz gibi 4 Aralık 2021 de Ankara Keçiören Belediyesi’ne bağlı Neşet Ertaş Kültür Merkezi Salonu’nda bir konserimiz gerçekleşecekti. Günler öncesinden organizasyondan sorumlu arkadaşlarımız (Ziz Müzik Organizasyon) bütün resmi başvuruları yapmış ve salon ile sözleşme imzalanıp salonun ücreti yatırıldıktan sonra biletler Biletix üzerinde satışa çıkarılmıştı. Biletlerin büyük bir kısmı satıldı bildiğim kadarıyla. Bütün müzisyenlerin uçak ve otel rezervasyonları da yapıldı.

Bu akşam geç saatlerde Belediyeden bir yetkili Ziz Müzik’i arayarak: “Konserde Kürtçe şarkı çalınacağını bilmiyorduk, Keçiören Belediyesi olarak buna izin vermeyeceğiz ve bu yüzden tek taraflı olarak sözleşmeyi fesh ediyoruz” denildi. Bundan dolayı Ankara konserimizin iptal olduğunu üzülerek belirtmek istiyorum. Kuşkusuz bu bir nefret suçudur. Kürtçe’ye dönük bu nefret suçunu işlediği için Keçiören Belediyesi’ni esefle kınıyorum. Ve biz şarkılarımızı hep bir ağızdan söylemeye devam edeceğiz ve yine Kürtçe söyleyeceğiz, hem de bütün ağız ve lehçelerde. Mağduriyet yaşanmaması adına bilet alan dostlarımızın Biletix üzerinden biletlerini iade etmelerini rica ediyorum. Siz dostların takdirine ve bilgisine saygıyla.

Keçiören Belediyesi tarafından yapılan açıklamada Belediyeye bağlı Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nin organizasyon şirketi tarafından tiyatrocu Mehmet Esen’in oyunu için kiralandığını, Mem Ararat’ın konser vereceği öğrenilince “yanlış” bilgi gerekçesiyle sözleşmenin feshedildiğini söyleyen yetkili, Sanatçı mem Ararat’ın gerçek adının Mehmet Esen olduğunun hatırlatması üzerine ise Keçiören Belediyesi Kültür Müdürü Buket Taker, “Mehmet Esen denilerek araştırıldığında tiyatrocu Mehmet Esen çıkıyor. Sahne ismini söylemeleri gerekiyor. Bunu arkadaşlarımız bilemezler ki. Vatandaş arayıp, ‘Mem Ararat’ın konserine gidiyoruz’ dediklerinde ‘hayır biz tiyatrocu Mehmet Esen’e salonu verdik’ diyorlar. Yani bu düzeltmeyi keşke yapsalardı. Burada bilinçli bir manipüle var. Gerçek ismi o olabilir ama sahne ismi bambaşka. Orada çıkacak olan kişinin sahne ismiyle kiralama yapılır. Pek sanatçının sahne ismi farklıdır ama arandığında bu söylenir. Kesin olarak sahne isminin söylemeleri gerekirdi. Biz her türlü sanatçıya veririz” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu