Politika

Kürt Partilerinden “Bayrak” Operasyonuna Tepki

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminde (IKBY) kutlanan bayrak günü nedeniyle, binalarına IKYB bayrağı asan üç Kürt partisine dün operasyon düzenlenirken, parti temsilcileri bugün yaptıkları açıklamayla operasyona tepki gösterdi.

Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK), Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) ile Azadi Hareketi’nin Diyarbakır bürolarına baskın düzenleyen polis bayrakları indirdi.

1. Sulh Ceza Hakimliği’nin talebi üzerine üç parti bürosunda yapılan aramada, IKBY bayraklarına ve bazı bilgisayarlara el konulurken iki kişi gözaltına alındı.

Baskınların ardından ortak basın toplantısı düzenleyen üç partinin temsilcileri, operasyona tepki gösterdi. Basın açıklamasına aralarında HDP’nin de bulunduğu çok sayıda Kürt partisi de destek amacıyla katıldı. Açıklamadan önce, operasyonlara gerekçe gösterilen bayrak da masaya konuldu.

PSK, PAK ve Azadi Hareketi tarafından imzalanan ortak açıklamayı Pek temsilcisi Selma Baksın okudu. Baksın, IKYB bayrağının Irak Anayasasında yer aldığını ve birçok ülke tarafından kabul gördüğünü söyledi.

Baksın, IKBY yetkililerinin Türkiye’yi ziyaret ettiği zaman aynı bayrağın resmi binalara da asıldığını anımsattı. Ortak açıklamadan sonra diğer parti temsilcileri de söz alarak, operasyona tepki gösterdi.

“‘Kürtler yoktur’ tezine dönüldü”

Açıklamanın ardından VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayan parti temsilcileri, operasyonun hukuksuz olduğunu savundu.

PSK Genel Başkan Yardımcısı Hasan Dağtekin, bayrak bulundurmanın suç olmadığını söyleyerek, operasyonun siyasi olduğunu savundu.

PAK Genel Başkan Yardımcısı Vahit Aba ise Türkiye’nin siyaset değişikliğine giderek, “Kürtler yoktur” tezine dönüldüğünü öne sürdü.

Dün baskınlarda gözaltına alınan 2 kişiden Nurullah Timur serbest bırakılırken, Metin Pirani halen gözaltında bulunuyor.

Son yıllarda Türkiye’deki bazı Kürt örgütlerinin de etkinlik düzenlediği bayrak günü, Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi tarafından bayram olarak kabul ediliyor.

IKBY Parlamentosu 19 Haziran 2009’da aldığı kararla, İran’da kurulan Mahabad Kürt Cumhuriyeti başkenti Mahabad’da 17 Aralık 1945’te belediye binasına bayrak çekilmesi anısına, bu günü bayrak günü ilan etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu