Connect with us

Ortadoğu

Kürt örgütler sınırı terk etmezse İran farklı seçenekleri değerlendirecek

Irak Kürdistan Bölgesi Hükümeti Tahran Temsilcisi Nazım Dabağ, Rojhılatlı Kürt partiler adına konuşan bazı kesimlerin “Kürdistan Bölgesi Hükumetinin kararlarına uymayacaklarını” söylediğini belirtti. Dabağ, “Muhalif partiler sınır bölgelerini terk etmezlerse İran farklı seçenekleri değerlendirecek” dedi.

İslam Devrim Muhafızları Ordusu’nun isim vermeden “bazı komşular” diye adlandırdığı Kürdistan Bölgesi’ne “silahlı muhalefet gruplarını temizlemediği taktirde” doğrudan müdahale tehdidin, değerlendiren Kürdistan Bölgesi Hükümeti Tahran Temsilcisi Nazım Dabağ, “Bazı taraflar güya İran İslam Cumhuriyeti’nin medyaya yorum yapmamamız için bize baskı yaptığını iddia etti. Sırf bu iddiayı yalanlamak için İran ve Kürt medyasına açıklamalarda bulundum” dedi.

Rûdaw’a konuşan Dabağ, Rofhılatlı partilerinin sınıra yakın bölgelerdeki karargahlarının boşaltılması konusu yeni bir talep değil. İran hükümeti bunu araştırıyor ve bazı muhalefet partilerinin gösterilere müdahale ettiği sonucuna varıyor. Bu nedenle bu partilerin karargah ve üslerinin boşaltılması konusunda ısrarcı oluyor” ifadelerini kullandı.

Dabağ, “Resmi veya gayri resmi şekilde bu partilere sınıra yakın bölgelerde kalmamaları söylendi. Kalmaları halinde İran başka seçenekleri değerlendireceğini söyledi” şeklinde konuştu.

İran’ın muhaliflere ait televizyon yayınlarını ve medyayı susturmayı düşündüğünü belirten Dabağ, ayrıca sınırdaki askeri üsleri güçlendirmeyi kararlaştırdığını söyledi

Dabağ, “İran’ın bir kara saldırısı planladığını düşünmüyorum, ancak sınıra yakın bölgeler için bu olasılık göz ardı edilemez” dedi.

Rojhılatlı Kürt partiler adına konuşan bazı kesimlerin “Kürdistan Bölgesi Hükumetinin kararlarına uymayacaklarını” söylediğini belirten Nazım Dabağ, “Bu kötü bir gelişme, özellikle bu süreçte bu tür açıklamalardan uzak durulmalı” yorumunu yaptı.

Nazım Dabağ, Kürdistan Bölgesi Hükumetinin, Rojhılatlı Kürt örgütlere uluslararası hukuk, insan hakları ve vatandaşlık çerçevesinde saygı duyduğunu belirterek, “Ancak daha önce çoğu zaman bu örgütlerin İran İslam Cumhuriyeti’ne sorun yaratmalarına izin vermeyeceğini de açıkladı” diye konuştu.

İran’ın ülkede yaşananlar konusunda Kürdistan Bölgesi’nde medyanın yaptığı yayınlardan da endişe duyduğunu belirten Tahran’daki hükümet temsilcisi, “Kürdistan Bölgesi’ndeki bazı medya kuruluşları İran İslam Cumhuriyeti’nin yakın zamanda çökeceğini hayal ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Dabağ, “İran konsolosu ve Kürdistan Bölgesi’ndeki temsilcileri, İran’ın bu durumdan duyduğu endişeleri Kürdistan Bölgesi Yönetimi’ne iletti” dedi.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir