Yaşam

Kürt mültecilerden yardım çığlığı: ‘Bizi kurtarın’

Çoğunluğu Kürt 83 sığınmacıyı taşıyan bir bot, Yunanistan’dan İtalya’ya geçmeye çalışırken İyon Denizi’nde mahsur kaldı. Zakintos Adası yakınında oldukları belirtilen sığınmacılar yardım istedi.

Aralarında çocuk, kadın ve hastaların bulunduğu 83 sığınmacı Yunanistan’dan İtalya’ya geçerken İyon Denizi’nde Yunan sularında mahsur kaldı. Sığınmacılar dört gündür yolda olduklarını ve dün öğle saatlerinde teknelerinin motorunda çıkan arıza sonucu mahsur kaldıklarını söyledi.

Dünden beri Yunanistan makamlarını bilgilendirdiklerini aktaran sığınmacılar, kurtarılmaya dönük hiçbir girişimin olmadığını ve sadece Yunanistan Sahil Güvenliği’ne ait iki botun arada çevrelerinde dolandığını anlattı.

YUNANİSTAN MAKAMLARI: BULAMADIK

Yunanistan Sahil Güvenliği ise ülkenin batı tarafındaki Zakintos Adası’na yakın olan sığınmacıların kurtarılması için arandığında duruma kayıtsız kalarak Zakinthos Liman Otoritesi’ne yönlendirmede bulundu. Zakinthos Liman Otoritesi de, Gazete Duvar’la görüşmesinde önce sığınmacıları bulmadıklarını belirtti; daha sonra konuyla ilgili hem sabahın beklenmesi, hem de Yunanistan sahil güvenliği yetkililerinin aranması gerektiğini söyledi.

Söz konusu tekneyle ilgili birçok kişinin Yunanistan Sahil Güvenliği ile temasa geçerek sığınmacıların konum bilgileri, irtibat numaraları, teknedeki kişi sayısı ve teknedeki durum hakkında bilgi verdiği belirtiliyor. Teknedeki sığınmacılar da Yunanistan Sahil Güvenliği’ni ve 112’yi aradıklarını, acil yardım çağrısında bulunduklarını ifade etti.

Fakat yaklaşık 24 saattir mahsur halde olan sığınmacılara Yunanistan Sahil Güvenliği tarafından herhangi bir yardım götürülmezken, yapılan aramalara da ‘böyle bir tekne bulunamadı’ yanıtını veriliyor.

15 ÇOCUK, 30 KADIN VE 2 KALP HASTASI…

Yunanistan’a sığınma başvurusunda bulunmak istediklerini söyleyen 83 kişilik sığınmacı grubunda 15 çocuk ve 30 kadın bulunuyor. Grubun çoğunluğu Kürtlerden oluşuyor. Sığınmacılar yaşadıkları baskı nedeniyle kaçmak zorunda olduklarını, Türkiye ve İran’a geri gönderilmekten korktuklarını söylüyor. Aralarında kalp hastası olan iki kişinin sağlık durumunun kötü olduğunu da ekliyorlar.

Bir sığınmacı paylaştığı videoda yardım çağrısında bulunurken şunları dedi: “Şu an teknede 83 kişiyiz. Gördüğünüz gibi hepimiz üst üste oturmuşuz. Aramızda yaklaşık 30 kadın var. 15 çocuk var aramızda. İkisi hasta. Aramızda kalp rahatsızlığı olanlar var. Bizi almaları için Yunan polislerini bekliyoruz. Yemek yok, su yok…”

İYON DENİZİ’NİN AÇIKLARINA SÜRÜKLENİYORLAR

Kurtarılmayı bekleyen sığınmacılar rüzgâr ve akıntıyla beraber geceyi çaresizce denizde sürüklenerek geçirdi. Sabah saat 09.30 civarı konum bilgilerini tekrar gönderen sığınmacılar, kendilerini uzaktan izleyen bir sahil güvenlik botunun olduğunu not düştü. Sürüklenme nedeniyle konumları değişen sığınmacılar telefonlarının çekmemeye başladığını ve yardım çağrıları yinelemek için irtibat kurmakta zorlandıklarını da belirtti.

‘BİR ŞEYLER YAPMALISINIZ’

Gece ve sabah belli aralıklara yapılan görüşmelerde sahil güvenliği tarafından sürekli izlendiklerini fakat kurtarılmadıklarını aktaran sığınmacılar son durumlarını şu sözlerle ifade etti: “Halen denizin ortasındayız. Polis etrafta dolaşıyor, gelip gidiyor. Kadın ve çocuklar iyi değiller. Bir şeyler yapmalısınız. Rüzgar almış götürüyor bizi. Dalgalar yükseliyor ve akşama kalırsak kötü olur.”(DUVAR)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu